Dodany: 03.01.2006 12:48|Autor:

Książka: Księga Rozkoszy
Spare Austin Osman
Notę wprowadził(a): Pentax

Czym jest jaźń? Zwyczajną funkcją świadomości czy boskim porywem nieskończoności? Co nią kieruje? Przypadek, przeznaczenie, pragnienie czy też wieczne nienasycenie? Jaką rolę odgrywa w jej życiu wiara? I jak sprawić, by stała się źródłem natchnienia, olśnienia i rozkoszy? "W Księdze rozkoszy" Austin Osman Spare, najbardziej zmysłowy dwudziestowieczny artysta, obala podstawowe dogmaty naszej kultury, proponując szereg technik uwalniania indywidualnych mocy.

"Księga rozkoszy" to jeden z kilku najważniejszych dwudziestowiecznych traktatów mistycznych, a zarazem skarbnica oryginalnych idei magicznych i artystycznych. To dzieło, które formułując wiele pionierskich w XX wieku pomysłów, odsłania świat, w którym każdy jest artystą.

Austin Osman Spare (1886-1956) - artysta-sensualista, prekursor surrealizmu i rysunku automatycznego, najwybitniejszy przedstawiciel dwudziestowiecznego malarstwa magicznego; twórca teorii okultystycznej Zos Kia, postulującej suwerenność pragnienia i traktującej miłość własną jako podstawę wszelkiego istnienia; oryginalny pomysłodawca magii sigili oraz filozofii chaosu, która uznając przypadkowy charakter każdego wierzenia, zapewniła mu status wizjonera teorii i magii chaosu.

[Okultura, 2005]