Dodany: 13.01.2006 17:38|Autor: ewelina_24

Książka: Castorp
Huelle Paweł

Historia pewnej znajomości

Paweł Huelle nie kryje fascynacji Mannem. Także „Castorp” to nawiązanie do „Czarodziejskiej góry”, nie tylko przez nazwisko i imię głównego bohatera.

Hansa Castorpa poznajemy w momencie, gdy wyjeżdża na stancję do Gdańska, gdzie zatrzymuje się w pokoju wynajmowanym u pani Hildegardy Wybe. Wiedzie tam uporządkowane, żeby nie powiedzieć nudne, życie studenta Politechniki. Dni płyną mu na uczelnianych zajęciach, czasem urozmaicanych spacerami tudzież obiadem czy kawą w restauracji.

Tajemnicza para

Momentem przełomowym jest spontaniczny wyjazd do Sopotu i podsłuchana tam rozmowa pewnej pary. Odtąd życie naszego bohatera zmienia się za sprawą nieznajomej, która staje się niemal jego obsesją. To z jej przyczyny szuka pomocy u lekarza, kiedy już nie może poradzić sobie z tą fascynacją, i posuwa się do śledzenia kobiety i kradzieży pozostawionej przez nią w hotelu przesyłki. Wynajmuje także detektywa, aby ustalić jej tożsamość. Początkowo brana za Rosjankę, kobieta okazuje się polską dziedziczką z Warszawy, zaś jej towarzysz Siergiej Dawydow - rosyjskim wojskowym.

„Effi Briest”

Jak skończy się ta historia? I jakie w tym wszystkim znaczenie ma „Effi Briest” Theodora Fontanego? Przeczytajcie sami, jeżeli tylko nie zniechęcają was realistyczne, z pedantyczną dokładnością odnotowywane szczegóły. Według mnie, wiele opisów mogłoby zostać z tej książki wyrzucone bez zbytniej szkody, a może i z pożytkiem dla niej. Chociaż z drugiej strony – z pewnością takie topograficzne szczegóły Gdańska początku XX wieku zainteresują nie tylko historyków, a książkę warto przeczytać choćby dla komicznych portretów pani Wybe i jej kaszubskiej służącej.

Użytkownik: ewa_86 27.08.2009 12:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Paweł Huelle nie kryje fa... | ewelina_24
Chyba sięgnę o książkę. Dzięki za recenzję, również za ostrzeżenie przed szczegółowością ;)
Przez Manna do końca nie przebrnęłam - utknęłam w połowie drugiego tomu. Ale Castorp Huellego bardzo przypomina tego z "Czarodziejskiej góry". Tamten też preferował kobiety zza wschodniej granicy.
Czas zacząć poszukiwania książki!