Dodany: 03.02.2006 22:37|Autor:

Książka: Gniew oceanu
Junger Sebastian
Notę wprowadził(a): margot.

Książka opisuje ostatnie dni sześciu mężczyzn - załogi kutra rybackiego "Andrea Gail" - którzy wypłynęli na połów z Glocester, w stanie Massachusetts, i zginęli na morzu po dramatycznej walce z rozszalałym żywiołem.

Wściekły sztorm, który rozpętał się jesienią 1991 roku w tej części Atlantyku, został nazwany "doskonałym" w sensie meteorologicznym: nie mógł być bowiem ani groźniejszy, ani potężniejszy.

Relacja Sebastiana Jungera jest nie tylko rzetelnym odtworzeniem faktów (autor badał historię wypadku w archiwach morskich służb meteorologicznych i ratowniczych, przeprowadził wiele wywiadów z ekspertami), lecz także - dzięki jego rozmowom z rodzinami i przyjaciółmi nieżyjących marynarzy, wspomnieniom różnych osób oraz poznaniu środowiska i mentalności ludzi morza - stanowi prawdziwy psychologicznie obraz tego, co rybacy ze statku "Andrea Gail" musieli w swych ostatnich godzinach przeżywać i odczuwać.

Autor książki, Sebastian Junger, jest amerykańskim dziennikarzem współpracującym z wieloma liczącymi się pismami, m.in. "Outside", gdzie po raz pierwszy ukazał się artykuł o "sztormie doskonałym". (Ta sama redakcja zatrudnia Jona Krakauera, który na jej zlecenie opracował materiały, dające początek książkom "Wszystko za życie" i "Wszystko za Everest").

"Sztorm doskonały" został wydany w naszym wydawnictwie także później (sierpień 2000) pod tytułem „Gniew oceanu” (od tytułu filmu będącego ekranizacją książki, wyświetlanego w Polsce współcześnie z jej nowym wydaniem).

[Prószyński i S-ka, 2000]