Dodany: 18.02.2006 13:26|Autor: rmf

Sensacyjna literatura faktu

Sięgnąłem po tę książkę częściowo z przypadku. Autor dla mnie nieznany, a gatunek - beletrystyka? Literatura faktu? Porusza tematy związane z nurkowaniem oraz historią II wojny światowej. Wbrew pozorom nie jest to książka wojenna ani dokument w negatywnym tego słowa znaczeniu (o ile takie istnieje ;-)).

Książka jest doskonale napisana - czyta się ją z zapartym tchem, niczym powieść sensacyjną. Przy czym, mimo że dotyczy tematów związanych z nurkowaniem czy łodziami podwodnymi, nawet osoba niezorientowana w tej tematyce będzie się czuć swobodnie dzięki delikatnemu wprowadzeniu autora. Oczywistą zaletą jest fakt, iż wydarzenia tu przedstawione rzeczywiście miały miejsce. Dodatkową atrakcją jest przedstawienie bohaterów nie tylko jako eksploratorów, ale także ukazanie ich życia prywatnego, relacji między nimi, jak również wpływu odkrycia i pracy przy znalezisku na ich życie - często bardzo dramatyczne. Jako ciekawostkę można dodać, że w produkcji znajduje się już film kręcony na podstawie tej książki.

Bardzo polecam.