Dodany: 20.03.2006 14:54|Autor: zuelizka

Ogólne> Matury

rola literatury fantastycznej

Pisze prezentacje z polskiego na temat "Rola literatury fantastycznej w rozwoju osobowości młodego czytelnika." Bede sie opierac na ksiazkach: Wladca pierscieni, saga o wiedzminie i harry potter. prosilabym o pomoc.czy moglby ktos wypowiedziec sie na ten temat.Co sadzicie na temat wplywu tych ksiazek na mlodych ludzi itp.
Użytkownik: bog 21.03.2006 22:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Pisze prezentacje z polsk... | zuelizka
Książki, zależy oczywiście jakie, wpływają, choćby nie wiem jakie były, na młodych czytelników. Wiem bo sama takim czytelnikiem jestem:)
Zacznę może od "Władcy Pierścieni". To bardzo pouczająca Książka. Dzięki niej ja, ale i niektórzy z mojego otoczenia zrozumieli, że przyjaźń i miłość, oraz wytrwanie w działaniu to to co jest najważniejsze w życiu każdego człowieka. Nareszcie, dzięki tej książce spostrzegłam, że każdy, choćby był mało ważny w moim mniemaniu, jest ważny dla toczącej się gdzieś obok mnie historii.
"Wiedźmin" to trochę dziwna książka. Mnie nauczyła tylko tyle, że każdy ma prawo rozporządzać swoim własnym życiem.
"Harry Potter" natomiast to taka mieszanka trudna do określenia. Niby uczy, ale jakoś nie pamiętam jaj nauk tylko samą jej treść. Jedyne co zapamiętałam, oczywiście to wartościowe, to to, że przyjaciół poznaje się w biedzie:)

Użytkownik: actagaudi 23.03.2006 14:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Pisze prezentacje z polsk... | zuelizka
Radze sięgnąć do książek:

Autor: Houghton, John (1944- ).
Tytuł: Dlaczego Harry Potter fascynuje nasze dzieci? / John Houghton ; [tł. Maciej Wilkosz].

Autor Śliwiński, Piotr Jordan.
Tytuł Harry Potter i nasze dzieci : przewodnik nie tylko dla rodziców / Piotr Jordan Śliwiński, Adam Regiewicz.

Autor Kowalewska-Gawełda, Dagmara.
Tytuł Harry i czary-mary czyli O wartościach edukacyjnych w cyklu powieści "Harry Potter" J. K. Rowling / Dagmara Kowalewska.

Autor Papuzińska, Joanna (1939- ).
Tytuł Dziecko w świecie emocji literackich / Joanna Papuzińska ; Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

I wiele wiele innych. Teraz jest dużo literatury dostępnej na ten temat. polecam też "Guliwera".

Osobiście wychowywana byłam w formie wolnego dostępu do półek. To czy coś ma wpływ czy nie, czy ma pozytywny wpływ czy nie jest uwarunkowane wychowaniem, a nie książkami.