Dodany: 14.04.2006 15:03|Autor:

Eduardo Mendoza (ur.1943) pochodzi z Barcelony. Swoją twórczość określa mianem literackiego pijaństwa bądź powieściowego chuligaństwa. Pytany, czy jest pisarzem postmodernistycznym, odpowiada, że "post-post, kiedy już przeszła kawalkada i przejeżdża się spychaczem, zgarniając wszystko".

Niepospolity lump, jednocześnie pechowy detektyw, znany już czytelnikom bestsellerowej "Przygody fryzjera damskiego", wyrusza na trop kolejnej zagadki. Tym razem próbuje rozwikłać tajemnicę zniknięcia hiszpańskiej pensjonarki. Śledztwo prowadzi wyłącznie własnymi "nieproceduralnymi" metodami. Świadków dobiera według najmniej zrozumiałego klucza. Łamie serca pięknych kobiet, by wyciągnąć od nich stek bezużytecznych informacji. Zwodnicza intuicja doprowadzi ostatecznie naszego kryptodetektywa do samego centrum afery kryminalno-biznesowej.

Kto oczekuje prostego zakończeia, tego spotka bolesny zawód. Komu logika nieobca, i tak się pogubi w zawiłym labiryncie nieprzewidywalnych wydarzeń, kłopotliwych niespodzianek i podejmowanych z żelazną konsekwencją niewłaściwych kroków.

[Wydawnictwo Znak, 2004]