Dodany: 04.05.2006 19:59|Autor: zetor44

Książka: Węzeł
White Patrick

Mandala

Po pierwszych stronach nie bardzo wiedziałem, czego się spodziewać... W porównaniu z innymi czytanymi przeze mnie książkami tego autora "Węzeł" wydawał się dziwny, jednak pierwsze wrażenie było zdecydowanie nietrafne. Otóż jest to, jak się okazało, książka fascynująca. Przedstawia ona historię życia dwóch bliźniaków z punktu widzenia kolejno Walda i Artura. Jakże odmienne są to postacie! Wolałbym nie zdradzać w tej recenzji zbyt wielu szczegółów, ale jedno mogę zagwarantować: fascynację. Uważam, że Patrick White w tym utworze wznosi się na szczyty w umiejętności rysowania ludzkich charakterów, w obrazowaniu, jakże malowniczo, życia wewnętrznego bohaterów. Czytając tę książkę czułem, jak bardzo bliskie są mi - nawet po tylu latach - odczucia tych osób, a może po prostu są to wartości jak najbardziej uniwersalne, uczucia takiego rodzaju, jakich każdy z nas doświadcza, codziennie być może, nawet jeżeli sam się przed sobą nie przyznaje. Jeżeli ktoś lubi tego autora, zdecydowanie nie zawiedzie się. Jeżeli nie zna, proponuję koniecznie przeczytać.

Wyświetleń: 1942