Dodany: 01.06.2006 10:52|Autor: Agis

Czytatnik: Agis - Czytatnik

"Czytania domowe" Papuzińska


"To nagłe zagrożenie książki spowodowało, że w świadomości wielu wychowawców stała się ona środkiem przekazu najlepszym, najbardziej wartościowym sama w sobie, niejako bez względu na treści, jakie ze sobą niesie. Równolegle z falą rozważań nad szkodliwym wpływem telewizji, tej "gumy do żucia dla oczu", napłynęła fala tolerancji dla różnych niepopularnych do niedawna inicjatyw wydawniczych: kryminałów, romansów, komiksów - byle tylko ludzie czytali.(...) Nieprawdą jest, że kiepska książka ma więcej wartości od dobrego filmu czy telewizyjnej audycji."

"Z badań prowadzonych na ten temat wynika, że przy pomocy książki nie możemy dokonywać radykalnych zmian ludzkich poglądów i przekonań. Na przeszkodzie stoi tu między innymi tak zwany mechanizm selektywności odbioru, polegający na opuszczaniu, niedostrzeganiu jakby treści niezgodnych z przekonaniami czytającego, a wychwytywaniu tych, które te przekonania potwierdzają i wspierają. Dlatego też jest książka narzędziem odpowiednim raczej do umacniania posiadanych przez jednostkę przekonań pożądanych niż do radykalnej zmiany szkodliwych. Na zmianę poglądów i decyzji życiowych człowieka książka może mieć wpływ wówczas, gdy on sam nie jest zdecydowany stanowczo opowiadać się po jakiejś stronie. Książka czy prasa mogą kształtować poglądy w dziedzinach nieznanych, z którymi jednostka styka się po raz pierwszy i w których nie ma wyrobionego zdania."

"Życie bez satysfakcji, poczucie niespełnienia marzeń połączone z biernością myśli i zachowań kształtują czytelnika prymitywnego. Uchyla się on od wszelkich trudniejszych problemów zawartych w literaturze, szukając w niej zaspokojenia jedynie swych ubożuchnych tęsknot i marzeń, kompensacji braku wzniosłych uczuć i przeżyć. W tych marzeniach, w tych snach na jawie, wyczerpuje się jego życiowa aktywność, zaspokajają potrzeby i redukują napięcia."

Joanna Papuzińska: "Czytania domowe". Warszawa 1975

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 5350
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 8
Użytkownik: ioanka 01.06.2006 12:44 napisał(a):
Odpowiedź na: "To nagłe zagrożenie ksią... | Agis
Bardzo ładne cytaty. Bardzo aktualne, pomimo odległej daty publikacji. Pomimo, że nie jest mi on obcy, to zawsze bawi mnie taki naukowy sposób narracji, szczególnie wyraźnie widoczny właśnie w cytatach. A pozycją chyba się zainteresuję :-) Dziękuję Agis!
Użytkownik: Agis 01.06.2006 14:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo ładne cytaty. Bard... | ioanka
Ciekawe, że ja u Papuzińskiej naukowego stylu narracji nie dostrzegam. :-)
Napisałam recenzję, tej książki, w której piszę o sporych partiach zdezaktualizowanych, ale niestety, jeszcze nie mogę dodać ze względu na modernizację. :-(
Użytkownik: ioanka 01.06.2006 15:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawe, że ja u Papuzińs... | Agis
>Ciekawe, że ja u Papuzińskiej naukowego stylu narracji nie dostrzegam. :-) <

Ja mam najczęściej doczynienia ze ścisłonaukowym sposobem wyrażania myśli przez co, jak zauważyłam, nie zwracam na niego uwagi. Tutaj jednak, w przytoczonych przez Ciebie cytatach, reaguję od razu. Może zresztą to "wina" okresu, w którym książka powstała.

A czy mogłabyć uchylić rąbka tajemnicy z Twojej recenzji? Dużo tych dezaktualizacji? W B-Netce nic na ten temat jeszcze nie ma i czuję się niedoinformowana...
[Tutaj zastrzegam sobie prawo do pełnego, 100% zaufania dla jedynego słusznego serwisu książkowego ;-P]
Użytkownik: ioanka 01.06.2006 15:48 napisał(a):
Odpowiedź na: >Ciekawe, że ja u Papu... | ioanka
Kurczaku.... DO___CZYNIENIA
Użytkownik: Agis 02.06.2006 09:59 napisał(a):
Odpowiedź na: >Ciekawe, że ja u Papu... | ioanka
Wysłałam Ci więcej informacji o książce. :-)
Użytkownik: ioanka 02.06.2006 10:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Wysłałam Ci więcej inform... | Agis
Dziękuję! Przeczytałam i dużo się wyjaśniło :-)
Użytkownik: librarian 11.07.2006 18:20 napisał(a):
Odpowiedź na: "To nagłe zagrożenie ksią... | Agis
"...są dziś dwa typy czytelnika czytelnik literatury masowej - przedłużenie serialu telewizyjnego, który jak nie może z przyczyn techniczych oglądać serialu, sięga po książkę - i czytelnik wysmakowany, wdzięczny, którego bawi refleksja nad światem."
-- Ryszard Kapuściński w Książki i ludzie. Rozmowy Barbary N. Łopieńskiej
Użytkownik: Agis 13.07.2006 20:38 napisał(a):
Odpowiedź na: "...są dziś dwa typy... | librarian
Też zwróciłam uwagę na ten fragment. :-)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: