Dodany: 06.06.2006 14:14|Autor:

Książka: Ulica Rzeczna
Mwangi Meja
Notę wprowadził(a): veverica

z okładki


Meja Mwangi urodził się w 1948 roku w Nanyuki w południowej Kenii. Ma w swym dorobku trzy powieści: "A Taste of Death", "Kill Me Quick" i "Carcase for Hounds".

Jest uważany za jednego z bardziej interesujących młodych pisarzy Afryki Wschodniej, przedstawiciela nowej fali, który przyczynił się do tego, że analiza problemów społecznych stała się dominującym kierunkiem współczesnej powieści afrykańskiej. Charakterystyczne cechy jego twórczości to: głębokie współczucie dla ludzi z nizin społecznych, obiektywizm przy kreśleniu problemów, które autor w sposób niezwykle wnikliwy analizuje, oraz znakomicie wyważony, bardzo prosty styl.

W swej najnowszej powieści "Ulica Rzeczna" ("Going Down River Road", Londyn 1976), uważanej przez afrykanistów za najlepszą z dotychczas napisanych przez niego, opisuje życie jednej z dzielnic Nairobi, zamieszkanej przez najuboższe warstwy społeczne.

"Ulica Rzeczna" to symbol zła, nędzy i degradacji psychicznej i fizycznej człowieka. To świat robotników, prostytutek, podejrzanych knajp, tanich nocnych klubów i domów publicznych. Mieszkańcy tej dzielnicy egzystują jak zwierzęta, wyzyskiwani przez bogatych waścicieli kamienic, którzy w bezwzględny sposób zmieniają wysokość czynszu nie licząc się z lokatorami. Z wielką wrażliwością analizuje autor problem prostytucji kobiet w różnym wieku, kobiet sprowadzonych do roli "maszyn do miłości", traktowanych jak przedmioty i niemal zupełnie wyzutych z człowieczeństwa.

Budowa gmachu Ministerstwa Rozwoju posłużyła autorowi za tło do przedstawienia życia robotników, życia, które jest zupełnym przeciwieństwem tego, co ma reprezentować wznoszony budynek. Symbolizuje on obojętność władzy na cierpienia i nędzę mas, władzy, której cechą charakterystyczną jest wysoka stopa życiowa i korupcja. W książce tej znalazło się również miejsce na piękne ludzkie uczucia: przyjaźń i miłość. Przyjaźń między głównym bohaterem - Benem i jego przyjacielem Ochollą, która pozwala im przetrwać trudne chwile. I miłość Bena do małego chłopca, porzuconego przez matkę prostytutkę, którego on wychowuje. Miłość do dziecka okaże się trwała wartością w jego życiu.

[Iskry, 1982]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1124
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: