Dodany: 05.07.2006 11:18|Autor:

"Miękkie ostrze" traktuje o zmianie, jaką środki masowego przekazu wnoszą w nasze życie. Ostrze jest miękkie, ponieważ informacji nie da się dotknąć. Rozprzestrzenia się ona jednak i przynosi wymierne korzyści, nie możemy się bez niej obejść, a ci, którzy dysponują określonymi rodzajami informacji - oraz wydajniejszymi środkami jej przetwarzania - mają przewagę nad resztą. Nieświadomym potęgi mediów ostrze, choć miękkie, może przynieść zgubę.

Tekst Levinsona nie jest panegirykiem technokraty na cześć nowych technologii, ale dziełem humanisty, eseistyką wysokiej próby, opisującą historię, współczesność i przyszłość ludzkiej cywilizacji widzianej przez pryzmat mediów.

Profesor Paul Levinson, uczeń i współpracownik Marshalla McLuhana, autor naukowej analizy jego teorii ("Digital McLuhan"), jest kierownikiem Katedry Komunikacji i Mediów na Uniwersytecie Fordham w Nowym Jorku. Napisał również powieść science fiction: "The Silk Code" i "The Consciousness Plague", uhonorowaną prestiżowymi nagrodami. Wkrótce w wydawnictwie MUZA ukaże się jego najnowsza książka, unikatowa na polskim rynku wydawniczym, pod znaczącym tytułem "Telefon komórkowy. Jak zmienił świat najbardziej mobilny ze środków komunikacji".

[Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, 2006]