Dodany: 10.07.2006 08:52|Autor: zielkowiak

Nie musisz czytać od deski do deski, ale warto mieć w domu

Czy zdarzyło Wam się kiedyś, że do zrozumienia jakiejś książki konieczne były informacje historyczne? Mnie często. Zawsze wtedy szukam w encyklopediach - tradycyjnych lub Wikipedii. Ale często jest to żmudne (duże ciężkie tomy z wieloma odnośnikami) lub niedające rezultatów (brak lub bardzo lakoniczny opis w Wikipedii).

Na szczęście wreszcie znalazłam tę książkę, która wiele spraw mi ułatwiła.

Składa się ona z 6 części. W pierwszej wymienione są głowy państw i ministrowie wszystkich krajów europejskich, które istniały w latach 1763-1999. Można tam zobaczyć np., że w latach 1918-1939 w Polsce było ponad 30 zmian na stanowisku premiera...

Druga część, najobszerniejsza, to wydarzenia polityczne ułożone mniej więcej chronologicznie, ale pogrupowane wg tematów, np. "Rewolucja francuska", "Francja Napoleona", "Rewolucja francuska a Europa" lub "Zimna wojna i Europa Wschodnia 1942-1985", "Europa Zachodnia po 1945". Wszystko napisane jest skrótowo, prostym językiem. Dla tych, co szukają faktów, a nie pogłębionej analizy przyczyn i skutków jakichś wydarzeń.

W dziale zatytułowanym "Wojna, dyplomacja i imperializm" opisane są główne eropejskie kampanie wojenne oraz najważniejsze europejskie traktaty i przymierza. A także związki Europy z innymi częściami świata (głównie wojny, podboje i kolonizacje...).

Oczywiście historia to nie sama polityka i działania wojenne, ale też społeczeństwo i gospodarka. Tym poświęcona jest część czwarta. Zamieszczone są tam tabele dotyczące zaludnienia, emigracji, produkcji żywności, przemysłu i scholaryzacji. Moim zdaniem jest tam za mało informacji, ale lepsze to niż nic.

Osobny rozdział stanowi kalendarium wydarzeń z historii Kościołów (nie tylko katolickiego!).

Na końcu książki zamieszczone są biografie najważniejszych polityków europejskich i słownik terminów. Można się z niego dowiedzieć, co określane jest jako "aksamitna rewolucja", "miesiąc mgieł - brumaire", "Herrenvolk" itp.

Naprawdę polecam.