Dodany: 15.07.2006 16:11|Autor:

Książka: Wielka Encyklopedia Skrzatów
Dubois Pierre
Notę wprowadził(a): zielono

Krasnal, chochlik, goblin, piks, farfadet, brownie, gremlin, bobak, kabuter, korrigan, knocker, skoczek, kobold, hosenteufel, wodjanoj, kornbocke, nuton, tomt, jetin, pitikos, pipintu, odmieniec, serwan, akka, dantienka, puka, rusałka, dziwożona oraz wiele innych duszków i żywiołaków.

Zawiera Fabulariusz Małoludków, czyli dokładny opis mitycznych istot mieszkających we wnętrzach gór, w jaskiniach, w lasach, na łąkach, w polach, w ogrodach, nad brzegami rzek i potoków, w jeziorach, w morskich głębinach i oczywiście w ludzkich domach, w piwnicach, na strychach. Ponadto dołączono specjalne notatki informujące o wyglądzie, kuchni, modzie, obyczajach i zajęciach baśnioludków oraz Dzieje Zaczarowanych Krain Nieznanego Królestwa, spisane z pradawnego dzieła pt. "Kroniki Alfickie", które obejmuje czasy od zarania Złotego Wieku aż do baśnionocy. Dodano także starożytne mity, sagi i legendy traktujące o bohaterskich czynach królów, królowych i czarodziejów oraz zabawne opowiastki, bajki i bajędy o przygodach księżniczek, wróżek i rycerzy.

Sekrety tajemniczego świata ujawnił Pierre Dubois, podpatrzyli i narysowali Claudine i Roland Sabatier. Do wiadomości czytelników podały wydawnictwa: Hoebeke przy ul. Smoczej w Paryżu oraz Pascal przy ul. Podcienie w Bielsku-Białej.

Zawsze czegoś brakowało nam na półce, którą przeznaczyliśmy na książki o tematyce mitologicznej. Mamy mitologię grecką i rzymską, mamy mitologie europejskie oraz z krajów innych kontynentów. Poznaliśmy panteon bogów olimpijskich czy bogów egipskich, ale tak naprawdę nie znamy istot, które mieszkają bliziutko nas - za szafą, na strychu, w piwnicy albo na grządce z sałatą, w krzaku pnących róż, w gęstwinie dzikiego bzu za oknem ani tych, które, choć niewidzialne, towarzyszą nam podczas wędrówki wśród pól, nad rzeką, w lesie.

Puste miejsce na półce (a może od dawna zarezerwowane?) wreszcie wypełni "Wielka Encyklopedia Skrzatów" - tak bardzo potrzebna do pogłębiania wiedzy mitologicznej. Ta niezwykła księga także bawi - i to zarówno dorosłych (ukrytą, subtelną erotyką i żartem intelektualnym), jak i dzieci (czarownością, fantazją i przygodą).

"Wielka Encyklopedia Skrzatów", kiedy już zadomowi się w naszej biblioteczce, będzie przyciągała wszystkich członków rodziny. Każdy jej czytelnik - duży, średni i mały - nieraz wróci do już przeczytanych stron, do już widzianych ilustracji, uszczęśliwiony, że "krasnoludki są na świecie".

[Wydawnictwo Pascal, 1992]