Dodany: 31.07.2006 21:00|Autor:

Doc. dr Jan Jaroszyński urodził się 12 grudnia 1916 r. w Bogucicach (woj. kieleckie). Szkołę średnią ukończył w Warszawie, a studia w r. 1940 na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Był kolejno asystentem i adiunktem w Instytucie Higieny Psychicznej i w Klinice Psychiatrycznej Akademii Medycznej w Warszawie. W latach 1952/53 prowadził wykłady na Akademii Medycznej w Szczecinie. Obecnie jest docentem w Instytucie Psychoneurologicznym w Warszawie. Ma w swym dorobku prace naukowe i popularnonaukowe z dziedziny psychopatii, katatonii i psychiatrycznego lecznictwa farmakologicznego.

Choroby psychiczne są najczęściej - nawet wśród ludzi wykształconych - tematem-tabu podejmowanym niechętnie, ze skrępowaniem albo lękiem. A przecież zaburzenia psychiczne to nie tylko schizofrenia czy niedorozwój umysłowy; to także wszelkiego rodzaju nerwice, które zwłaszcza w dobie dzisiejszej, przy wzmożonym, pełnym napięcia życiu, stały się groźnymi chorobami społecznymi. Książka niniejsza przynosi wiadomości o poglądach na istotę i pochodzenie chorób psychicznych oraz odpowiedź na pytanie, co osiągnięto w dziedzinie psychiatrii, by zapobiec ich powstawaniu i skutecznie je leczyć.

[Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1964]