Dodany: 10.08.2006 09:54|Autor: juka

Czy wszyscy sławni?

Dobór materiału do tego typu wydawnictw zawsze jest dyskusyjny, zwłaszcza jeśli chodzi o czasy nam najbliższe - dlaczego umieszczono pisarza X, a nie ma Y, czy ten malarz bardziej zasługuje na notkę od tego, która sportsmenka jest bardziej znana, itp.

Autorzy przedstawili sylwetki 300 znanych Polaków. Jak dla mnie, za dużo tu świętych i błogosławionych, nie sądziłam, że tylu ich mamy i że jeszcze są sławni. Każdy opis składa się z portretu postaci, notki biograficznej i kalendarium życia, zwłaszcza to ostatnie jest ciekawym uzupełnieniem informacji biograficznych. Autorzy w niedługich przecież notkach pokusili się o przedstawienie ciekawostek, nieznanych powszechnie faktów z życia postaci, nie są to więc tylko suche informacje encyklopedyczne. Jako że autorów jest wielu, styl i język poszczególnych biogramów też się różni, ale na ogół dominuje barwny, żywy, nawet gawędziarski.

Na pewno warto do tej książki zajrzeć, można się o niektórych postaciach sporo dowiedzieć, a inne po prostu poznać.