Dodany: 22.10.2006 19:53|Autor: agawebb

Przystępna i ciekawa powieść historyczna

Na początek będzie o pierwszym wrażeniu, które na szczęście lub nieszczęście bywa złudne. A odnosi się to jak najbardziej do literatury.

Jestem w księgarni. Sięgam po kolejny bestseller z kolekcji: "Dan Brown i jego następcy". Subtelna informacja na okładce obiecuje, że książka będzie nawet lepsza niż "Kod...". A brzmi to tak, jakby autor tego stwierdzenia był niezwykle tym odkryciem zaskoczony... Tak czy inaczej, po chwili zastanowienia książka wyrusza ze mną do domu.

Zaczynam czytać i tu spotyka mnie zaskoczenie. Zamiast teorii spiskowej mamy opowieść opartą na faktach, zamiast fantazji amerykańskiego pseudohistoryka - francuski racjonalizm.

Oczywiście "Pierścień Rybaka" jest powieścią historyczną, ale w tym przypadku szczegóły nie przytłaczają czytelnika, tak jak to bywa w niektórych książkach historycznych, gdzie od początku łatwo się zgubić w gąszczu nazwisk i dat. Domyślam się, że dużo łatwiej się ją czyta osobie, która ma jakiekolwiek pojęcie o dziejach średniowiecznej Europy. Z drugiej jednak strony wierzę, że każdy kiedyś słyszał o Joannie d'Arc czy papieżach awiniońskich.

Powieść Raspaila pomaga zrozumieć tamte czasy, nie nauczając historii, ale ją opowiadając. Nie jest to może lektura porywająca, ale przystępna i warta poznania. Polecam!