Dodany: 18.11.2006 08:21|Autor: Korniszon13

cytat z książki

„Robiłem to, żeby zachować twarz, w razie gdyby ktoś mnie przyłapał na tym, że noszę dzikie jabłka w ustach. Mając gumową piłeczkę w dłoni, mógłbym wyprzeć się dzikich jabłek w ustach. Gdyby ktoś mnie spytał, dlaczego trzymam dzikie jabłka ustach, mogłem po prostu otworzyć dłoń i pokazać, że trzymam gumową piłeczkę, a nie dzikie jabłka, i nie w ustach, tylko w dłoni. Pomysł był dobry, ale nie wiedziałem, czy ludzie coś z tego rozumieją, bo niełatwo jest coś wytłumaczyć, kiedy się mówi z dzikimi jabłkami w ustach”*.

„Jesteście oficerami Armii Stanów Zjednoczonych. Oficerowie żadnej innej armii na świecie nie mogą tego o sobie powiedzieć. Zastanówcie się nad tym”*.

„- Tak, Yossarian. Słusznie. Yossarian. Jaki znowu Yossarian? Czy to jego nazwisko? Yossarian? Co to za nazwisko?
Porucznik Scheisskopf miał wszystkie fakty w małym palcu.
- To nazwisko Yossariana – wyjaśnił”*.

„Wróci zaraz po obiedzie. Wtedy będzie pan musiał wyjść i czekać na niego, dopóki nie wyjdzie na kolację. Major Major nie przyjmuje nikogo, kiedy jest u siebie”*.

„Wiedział, że nic nie można wiedzieć na pewno, nawet tego, że nic nie można wiedzieć na pewno”*.

„- Popełnił ksiądz bardzo poważne przestępstwo – powiedział major.
- Jakie przestępstwo?
- Jeszcze nie wiemy – powiedział pułkownik. – Ale dowiemy się. I jesteśmy pewni, że to coś bardzo poważnego”*.

„- Tnij - powiedział lekarz.
- Ty tnij – powiedział drugi lekarz.
- Żadnych cięć – powiedział Yossarian”*.

„I nie wolno ci zwątpić w ideały. Idee są dobre, tylko ludzie czasem źli. Musisz starać się patrzeć z pewnego dystansu”*.

„- Jaką jarzyną chciałbyś być, Danby?
- Ogórkiem albo marchewką.
- Jakim ogórkiem? Ładnym czy brzydkim?
- Oczywiście ładnym.
- Ścięto by cię w kwiecie wieku i pokrajano do sałatki.
- No to brzydkim.
- Pozwolono by ci zgnić i użyto by cię na kompost dla ładnych ogórków.
- W takim razie nie chcę być już jarzyną”*.

* Joseph Heller, "Paragraf 22", przekład: Lech Jęczmyk, wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy, 1975.