Dodany: 28.11.2006 00:03|Autor:

Książka: Śmiech ogra
Péju Pierre
Notę wprowadził(a): olamanola

Najlepsza powieść francuska roku 2005. Jej symbolicznym spoiwem jest mroczna baśń o ogrze, mitycznym potworze, który zamordował w lesie dwójkę dzieci.

Akcja "Śmiechu ogra" toczy się w Europie na przestrzeni kilkudziesięciu lat – od roku 1941 na Ukrainie (masakra Żydów w Kramaniecku), poprzez lata 60. w Niemczech i w Paryżu, po czasy współczesne. Opowiada o trudnej miłości francuskiego rzeźbiarza Paula i Clary, córki lekarza Wehrmachtu – pary żyjącej współcześnie, lecz zmagającej się z przechodzącym z pokolenia na pokolenie, jak złowieszczy śmiech ogra, przekleństwem przeszłości.

Wielopłaszczyznowa opowieść Pierre’a Péju jest jednocześnie powieścią wojenną, miłosną, jak i filozoficznym dociekaniem natury zła. Autor wydobywa na światło dzienne najskrytsze uwarunkowania ludzkich postępków; wskazuje wagę „nieszczęścia z opóźnionym zapłonem”, które czai się pod powierzchnią rzeczy.

[Sic!, 2006]

Użytkownik: dudla 10.05.2009 01:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Najlepsza powieść francus... | olamanola
Szczerze mówiąc nie wydaje mi się, żeby Clara i Paul się kiedykolwiek kochali. Połączyła ich cienka nić porozumienia, ponieważ nawiedzały ich te same duchy. Ale to o wiele za mało, żeby można było mówić o miłości. Nawet słowo "przyjaźń" jest tu pewną przesadą.