Dodany: 29.11.2006 20:43|Autor: norge

O ojcostwie

Świetna książka napisana przez holenderskiego pisarza Karela van Loona, którą przeczytałam w jedno leniwe popołudnie. Na szczęście nie zgadłam tak od razu rozwiązania zagadki i sprawa niewyjaśnionego ojcostwa trzymała mnie w napięciu do samego końca. Powieść jest nie za długa, przejrzysta i w zasadzie prosta. Przyznaję tu rację autorowi, który w pewnym momencie zauważa, że najtrudniej odpowiedzieć na najprostsze pytania. Czytając, znalazłam sporo tematów do przemyślenia. Zaznaczam, że książka jest trochę bezpruderyjna, co chyba charakterystyczne dla mentalności Holendrów. Wolne związki, seks w trójkącie, szczegółowy opis procedury badania spermy w klinice itd.

Główny bohater, Armin i jego uczuciowo-emocjonalne problemy połączone z jednoczesnym rozmyślaniem nad teorią ewolucji, biochemicznymi zagadkami wszechświata oraz obliczeniami teoretycznej stromizny kuli przypominają mi nieco książkę i felietony J.L. Wiśniewskiego, co w moich ustach bynajmniej nie jest zarzutem :-).

Najmocniej zapamiętałam, jak Armin opowiadał swojemu synowi o Domu Wiedzy, gdzie na wzór ludzkiego rozumu mieszczą się różne pokoje. Rysował ten dom i mówił ośmiolatkowi o:

1. Pokoju Wiedzy Faktycznej z wszystkim, co teraz wiemy.
2. Potem jest Pokój Możliwości - zawierający to, czego człowiek może się w życiu dowiedzieć, jeśli znajdzie na to czas i zachowa ciekawość.
3. Dalej, od tyłu narysował Ciemny Pokój Boga, którego rozmiarów nikt nie zna. Tylko czasami, z wielkim wysiłkiem coś tam można dostrzec, bo, niestety, każde przyniesione światło natychmiast gaśnie. Są ludzie, którzy przeżywają taki wstrząs z powodu tego, co tam ujrzeli, że szybko zatrzaskują za sobą drzwi i nigdy tam nie wracają. Niektórzy mogą się od tego pokoju tak uzależnić, że mimo ciemności w ogóle nie chcą z niego wychodzić.
4. Jest też Strych Rupieci Wiedzy zawierający na przykład Teorię Płaskiej Ziemi i inne podobne rzeczy, które wbrew pozorom mogą czasem okazać się i użyteczne, i piękne.
5. Wreszcie na końcu korytarza umieścił maleńkie, ślepe pomieszczenie o nazwie Pokój Tortur. Tutaj znajduje się to, czego lepiej w życiu nie wiedzieć.

Wyświetleń: 2061
Użytkownik: bogna 01.12.2006 08:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Świetna książka napisana ... | norge
Kilka dni temu skończyłam czytać tę książkę i tak samo, jak Ty, zachwyciłam się sposobem tłumaczenia ośmiolatkowi problemów, jakie spotykamy w życiu, przez stworzenie Domu Wiedzy. Zakończenie też mnie zaskoczyło i to jest duży walor tej książki. Nie dałam jej jednak piątki, tak, jak Ty, bo piątki daję książkom, do których chciałabym sięgnąć jeszcze raz; ma mocna czwórkę i cieszę się, że ją przeczytałam.