Dodany: 12.12.2006 22:36|Autor:

Książka: Autobiografia mojej matki
Kincaid Jamaica
Notę wprowadził(a): athe

Bohaterką i narratorką "Autobiografii..." jest 70-letnia czarnoskóra Xuela, żyjąca na jednej z karaibskich wysp.

Dziewczyna, której matka umarła przy porodzie, dorastała w obcym, pozbawionym rodzinnego ciepła świecie zdominowanym przez białych mężczyzn. Nie mając oparcia w zajętym nową rodziną ojcu ani w macosze, odrzucona Xuela postanawia nigdy nie mieć dzieci - i decyzji tej pozostaje wierna. Wiedzie życie z pozoru zwyczajne - uczęszcza do szkoły, wychodzi za mąż, miewa romanse. Wszytko to jednak dzieje się w atmosferze wzajemnej nieufności, jaką czarnoskórzy mieszkańcy karaibskiej wyspy okazują sobie nawzajem, zamiast okazywać ją niedostępnym kolonizatorom, którym "z natury nie powinni ufać".

Jamaica Kincaid pochodzi z Antigui, od wielu lat mieszka w USA. Debiutowała w 1983 r. zbiorem opowiadań "At the Bottom of the River". Niektóre fragmenty jej książki powtarzają się jak frazy w muzyce. I właśnie dziełem muzycznym, zmierzającym do nieuniknionej konkluzji, wydaje się głęboko liryczna proza Kincaid, którą jej wielbiciele sytuują obok dzieł Caryla Phillipsa, Salmana Ruhdiego, a także karaibskiego noblisty Dereka Walcotta.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1998]