Dodany: 13.09.2010 10:07|Autor: Sznajper

Książki i okolice> Konkursy biblionetkowe

1 osoba poleca ten tekst.

Lista laureatów i rozwiązanie konkursu nr 106 "Niewiara"


W każdej historii tkwi ziarno prawdy.
Ten konkurs naprawdę nie miał organizatora, przynajmniej do chwili, kiedy dostałem od Paren przypominającego maila.
Mail przypominający okazał się mailem informującym, bo o tym, że mam zarezerwowany termin konkursu nie miałem najmniejszego pojęcia.
Na wybór tematu konkursu wpłynęło małe nieporozumienie, co do tożsamości organizatora. "Najważniejszą, widzianą z zewnątrz, zmianą będzie to, że tożsamość Organizatora Konkursu do końca pozostanie tajemnicą i dopiero w chwili ogłoszenia konkursu konkursowicze dowiedzą się, kto przygotował dla nich zabawę." Z pośpiechu przeczytałem "dopiero w chwili ogłoszenia wyników konkursu". Co prawda nieporozumienie szybko zdołaliśmy naprostować, ale poprosiłem Paren o zezwolenie, przynajmniej na próbę, na małą maskaradę, która ładnie by mi to współgrała z tematem konkursu.
Eksperyment przetrwał cały jeden dzień z haczykiem, z czego wnoszę, że w najbliższym czasie nie będzie co liczyć na podobnie traumatyczne przeżycia... Chyba, że kiedyś znów dorwę się do jakiegoś konkursu :P

1. Uczę o wielkich rzeczach i stromą idę drogą,
Rwąc religijne więzy i kłam zadając bogom,
Lukrecjusz „O naturze wszechrzeczy”

2. Lukrecjusz trafił w sedno, stwierdzając, że religia to uboczny wytwór strachu, reakcja na tajemnicze i często wrogie uniwersum. W prehistorii ludzkości była złem koniecznym, ale czemu przetrwała do czasów, gdy stała się już zbyteczna?
Arthur C. Clarke „3001 Odyseja kosmiczna”

3. Ateny z czasów Peryklesa i z początków IV wieku w entuzjazmie patriotyczno-religijnym ozdobiły się najpiękniejszymi świątyniami, a jednocześnie zaczęły ścigać sądami i wyrokami wolnomyślicieli.
Jan Parandowski „Mitologia”

4. Nie apostazja i bezbożność, nie negacja sakramentów, nie rewizje dogmatów czy zaprzeczanie tymże, nie demonolatria. Najbardziej ich rozjuszają wezwania do ewangelicznego ubóstwa. Do pokory. Do poświęcenia. Do służenia. Bogu i ludziom.
Andrzej Sapkowski „Narrenturm”

5. Oto wstał przed nim straszny cień spalonego za Króla Jana III ateusza Kazimierza Łyszczyńskiego. Ten wiódł życie nieposzlakowane, lecz zadumany nad istotą wiary i zwątpiwszy o istnieniu Boga, na 15 arkuszach wypisał zdania starożytnych i nowych autorów, dowodzących, że Boga nie ma.
Tadeusz Miciński „Nietota. Księga tajemna Tatr”

6. – Ja, Dorfl, W Trakcie Poszukiwania Bóstwa, Którego Istnienie Przetrwa Racjonalną Argumentację, Przysięgam Na Chwilowe Zasady Osobiście Wyznawanego Systemu Moralnego...
Terry Pratchett „Na glinianych nogach”

7. W dzieciństwie wierzyłem w Boga, w duszę nieśmiertelną. Potem zwątpiłem. Ateizm był wygodniejszy, życie bez spowiedzi mniej kłopotliwe. Oczywiście, zafascynowanie „naukowym poglądem na świat” nie trwało długo.
Marcin Wolski “Bogowie jak ludzie”

8. Rozmienimy się na stadia bakterii azotowych w ziemi, wstąpimy w korzenie drzew, zwiążemy się w jabłuszka, które będzie ktoś jadł, filozofując jak my teraz i ciesząc oko zaróżowionymi obłokami, w których będzie woda naszych ciał. Tak w koło. Liczba permutacji jest nieskończona.
Stanisław Lem „Szpital przemienienia”

9. Kiedy zwierzę zaczynało okazywać w porze godów zainteresowanie płcią przeciwną, nauczyciel słyszał w wydawanych przez nie dźwiękach nazwisko Gregora Mendla, ojca genetyki, a w manifestacjach ognistego temperamentu pobrzmiewało mu nazwisko Karola Darwina, ojca teorii doboru naturalnego.
Yann Martel „Życie Pi”

10. — Proszę mi wybaczyć moje natręctwo, ale, jeśli dobrze zrozumiałem, panowie na dobitkę nie wierzycie w Boga? — w jego oczach pojawiło się przerażenie; dodał: — Przysięgam, że nikomu nie powiem!
Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata”

11. Wprawdzie przewodniczący stowarzyszenia (zezowaty Staszek, bardzo zbrodnicza twarz, syn przedsiębiorcy pogrzebowego) posiadał tajemniczy proszek w aptekarskim papierku, ale pokazało się z czasem, że to był miałki cukier, a nie żadna trucizna, za co został przez nas wszystkich pobity i sromotnie zrzucony z odpowiedniej godności, do której nie dorósł.
Kornel Makuszyński „Bezgrzeszne lata”

12. O tym, że i baba abo dziewczyna może nie wierzyć w wiare, nigdy ja nie myślał, to całkiem nie do pomyślenia, żeby baba abo dziewczyna w wiare nie wierzyła!
Edward Redliński „Konopielka”

13. Nie chodzi o to, że niedowiarek w nic nie wierzy. Po prostu nie wierzy we wszystko. Wierzy w jedną rzecz na raz, w rzecz zaś drugą - tylko jeśli wypływa ona w jakiś sposób z pierwszej.
Umberto Eco „Wahadło Foucaulta”

14. Jako lekarz nie wierzę już zbytnio w krainę śmierci, a jako Egipcjanin nie wierzę w Kraj na Zachodzie i w zachowanie ciała, lecz śmierć zdaje mi się długim snem i chłodną nocą po upalnym dniu.
Mika Waltari „Egipcjanin Sinuhe”

15. W Olimp nie wierzę, ale go sobie urządzam na ziemi i będę kwitnął, póki mnie nie przeszyją strzały boskiego łucznika lub póki mi cezar nie każe otworzyć sobie żył. Ja nadto lubię woń fiołków i wygodne triclinium. Lubię nawet naszych bogów… jako figury retoryczne.
Henryk Sienkiewicz „Quo Vadis”

16. A gdybym wam zaczął mówić o piekle, zdumielibyście się jeszcze bardziej i powiedzielibyście zapewne: Nie, człowiek nie mógł wymyślić takiego miejsca ani dla siebie, ani dla nikogo innego; po prostu nie mógł.
Mark Twain „Listy z Ziemi”

17. Podobała mu się koncepcja międzyrasowego bóstwa, które w swej fascynacji wiedzą włóczy się gdzieś po zaświatach w wannie pełnej wody, pomrukując z zadowoleniem, gdy tylko natknie się na coś interesującego.
China Mieville „Dworzec Perdido”

18. Matka grywała w zastępstwie organistów w kościołach kilku różnych wyznań w mieście. Zawsze brała wtedy ze sobą Billy'ego i poduczała go gry na organach. Mówiła, że zostanie członkiem jednego z tych Kościołów, gdy tylko zorientuje się, który z nich ma rację.
Kurt Vonnegut „Rzeźnia numer pięć”

19. Nie mam zamiaru przerywać naszych modłów po to tylko, żeby dogodzić bandzie parszywych ateistów. U mnie nie będą mieli żadnych szczególnych względów. Mogą zostać i modlić się razem z nami.
Joseph Heller „Paragraf 22”

20. Ale przecież nie Boga miałam na myśli, to nigdy nie był Bóg, ikona historii, kamień religii nie dla mnie. Gdy zaczynali dygresje eschatologiczne, odchodziłam, znudzona: niefalsyfikowalne brednie, kwestia wyboru bajki dla dorosłych, psychiczny kaftan bezpieczeństwa. („A co z Bogiem? - Boga ubezwłasnowolniono za niepoczytalność”).
Jacek Dukaj „Czarne oceany”

21. - Tato, nie będę nikogo nawracać. Jeżeli chodzi o mnie, możesz wierzyć, w co ci się żywnie podoba. I tak cię kocham. Ale uważam, że powinieneś kontynuować swoje studia biblijne.
Stieg Larsson „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”

22. Ona na to mówi takie wyznanie: nie wiem, czy wiesz, ale nie wierzę w Boga. Boga nie ma, bo skazał swe dzieci na cierpienie i śmierć. Boga nie ma ot i już.
Dorota Masłowska „Wojna polsko-ruska”

23. W tym momencie Cezara ogarnęło uczucie triumfu, gdyż już wiedział, jak przechytrzyć ojca, który podejrzewał, że syn przez te wszystkie lata był kochankiem Lukrecji.
Mario Puzo „Rodzina Borgiów”

24. West brutalnie przycisnął do przeszywanej dreszczami twarzy okazu poduszkę i nie odjął jej, dopóki trup nie znieruchomiał, będąc tym samym gotowy do naszej próby reanimacji.
H.P. Lovecraft „Reanimator”

25. Zanim wypowiedział się w tak delikatnej materii, rzucił wzrokiem na prawo i lewo, jakby sprawdzając świat. Rzekł... dlatego, że musiał, że nic innego nie miał do powiedzenia, że ta odpowiedź była już podyktowana pytaniem.
— Jestem ateistą.
Witold Gombrowicz „Pornografia”

26. Indyferentyzm ojca nie powodował, jak się często zdarza, dewocyjnej gorliwości matki, która była katoliczką praktykującą, ale bez podkreślania wagi praktyk. Natomiast wszystko, co się działo, było dla niej współzależne, przeznaczone, a jej kult tajemnicy w tym ukrytej wskazywał na trwałość trochę pogańskiego mistycyzmu, tak często spotykanego na Litwie.
Czesław Miłosz „Wychowanie katolickie”

27. Ale jak skończony, racjonalny do szpiku kości naukowiec może być agnostykiem? Który do tego już stworzył w swej wyobraźni świat bez Boga? Przecież pani po prostu nie wolno być niczym innym niż zdeklarowanym ateistą.
Carl Sagan „Kontakt”


Czas na listę laureatów, która tym razem będzie wyjątkowo krótka:

1. Anna 46 - 54 pkt.

2. Sherlock - 54 pkt.

3. Misiabela, Anek7, Akrim, Marylek, Nutinka, Joy, Minutka, Szaraczek, Mamut, Cirilla, Jenny - 54 pkt.

4. Dot59 - 52 pkt.
5. Krasnal - 50 pkt.
6. McDusia - 49 pkt.
7. Agnesines - 48 pkt.
8. Tuliusz, McAgnes - 46 pkt.
9. Don Kichot - 44 pkt.
10. Gosinka - 37 pkt.
11. Nika - 36 pkt.
12. Gosia i Paweł W. - 28 pkt.
13. Annvina, Czajka - 24 pkt.
14. Makrauchenia - 18 pkt.
15. Mafia - 6 pkt.

Gratuluję wszystkim uczestnikom i dziękuję za udział w konkursie :)
Wyświetleń: 14544
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 25
Użytkownik: paren 13.09.2010 10:37 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Pierwszy powakacyjny konkurs już za nami. Trudno uwierzyć w to, jak szybko leci czas...
Z przyjemnością śledziłam Wasze konkursowe zmagania, czytałam komentarze i mataczenia na Forum.

Aniu, gratuluję Ci gwiazdki, a wszystkim uczestnikom konkursu osiągniętych wyników.

A za kilka dni konkurs - niespodzianka. Uroczyście zapowiadam już dzisiaj

Wielki Debiut Weterana.

Na swój pierwszy konkurs zaprasza Mamut!
Zaczynamy 17 września, punktualnie o godzinie 00:00 (czyli w nocy z czwartku na piątek).
Użytkownik: Szaraczek 13.09.2010 12:10 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Różowy i już Widzialny Sznajperze! Dziękuję Ci ślicznie za konkurs! Świetnie się przy nim bawiłam!

Wielkie gratulacje dla Anny 46 za zdobycie gwiazdki z konkursowego nieba! Wszystkim uczestnikom także szczerze gratuluję, bo łatwo nie było! I dziękuję Wam ślicznie za wszelkie mataczenia, bo bez nich na pewno nie udałoby mi się odgadnąć niektórych dusiołków!

Ponieważ temat konkursu dotyczył niewiary, a kontrkonkursowy wiary, to wysyłam Wam stosownego linka, odpowiedniego na finał tego konkursu. Zamiast zwyczajowych, pisemnych fanfarów. :D

http://www.youtube.com/watch?v=76RrdwElnTU&fea​ture=related
Użytkownik: janmamut 13.09.2010 12:45 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Bardzo dziękuję za konkurs! Nawet jeśli temat był niemamuci, to jeśli udało się po długiej przerwie przyciągnąć Annę, Jenny, a nawet Nutinkę, znaczy to, że konkurs był bardzo dobry.

Dziękuję wszystkim mataczom za prowadzenie mnie przez mroki tematu, zwłaszcza przez całkiem niszowe dla mnie pozycje. Znowu się okazało, że są po konkursie takie, które koniecznie trzeba przeczytać.
Użytkownik: jenny 13.09.2010 12:57 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Konkurs był więcej niż bardzo dobry, był świetny a i mataczenia nie miały sobie równych.
Wielkie dzięki za fantastyczną zabawę!
Sznajperku, nie należą mi się 54 pkt, wszak strzelałam w Lovecraftowy "Zew Cthulhu", a tutaj patrzę, że upolował się "Reanimator" - ze spuszczonym czołem zatem schodzę z piedestału... i idę czytać furę książek konkursowych, które przytargałam z Biblioteki. Chyba w ramach zadośćuczynienia popędzę też po Lovecrafta ;)
Użytkownik: Sznajper 13.09.2010 13:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Konkurs był więcej niż ba... | jenny
Rzeczywiście przegapiłem, moja wina. Ale podejrzewam, że gdybym zauważył ten mały błąd, to na pewno znalazłabyś poprawny tytuł :) Więc żadnego odejmowania punktów nie ma :)
Użytkownik: misiabela 13.09.2010 13:15 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Dzięki Sznajperze za fajny i bliski mi tematycznie konkurs :-) Lista książek do przeczytania znowu spuchła.
Użytkownik: Cirilla 13.09.2010 13:23 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Bardzo dziękuję Wasza Różowość!
Świetnie się bawiłam pewnej nieprzespanej nocy.
Gratuluję wszystkim uczestnikom, szczególnie powracającym z konkursowego niebytu.
PS A China dodana do schowka. ;)
Użytkownik: Marylek 13.09.2010 13:35 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Bardzo dziękuję za wspólną zabawę! :)

Mam jednak pewną wątpliwość: otóż jako nr 17 zaliczyłeś mi coś całkiem innego, hm, hm. Obadaj mój drugi lub trzeci mail. Nie wiem, czy to z miłości do Dukaja, czy była inna lista odpowiedzi dla Marylka, ale raczej mi się w tej sytuacji za 17 punkty nie należą. :(
Użytkownik: Sznajper 13.09.2010 14:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dziękuję za wsp... | Marylek
Taka sama sytuacja jak u Jenny, autor się zgadzał i z pośpiechu przeoczyłem błędnytytuł :) I podobnie wierzę, że podałabyś poprawny tytuł, gdyby nie moje gapiostwo :)
Użytkownik: anek7 13.09.2010 14:53 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Dziękuję za wspólną zabawę:-)
Znów przybyła masa książek, które trzeba przeczytać, a za parę dni następny konkurs -z pracy przyjdzie się zwolnić, czy co...
Użytkownik: mafia 13.09.2010 15:59 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Że też nie wpadłam na tyle oczywistych rzeczy. :)
Ciekawy konkurs. :)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 13.09.2010 17:10 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Tradycyjnie dziękuję za świetną zabawę, a szczególnie wytrwałym mataczom, którym zawdzięczam gdzieś około 1/3 swoich trafnych strzałów. Na trop 27 jednak i tak bym nie wpadła, nawet przy pomocy agentki FBI :) - w ogóle o tym nie słyszałam...
Użytkownik: Sherlock 13.09.2010 20:13 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Bardzo dziękuję za wspaniały konkurs! Gratuluję wszystkim uczestnikom - a szczególnie Annie 46!
Użytkownik: tuliusz1971 13.09.2010 20:26 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Podziękowania za konkurs i ciekawą oraz nade wszystko tajemniczą formułę:).Temat intrygujący.Oczywiście mimo dopingu i przypominającego maila nie odgadłem Wolskiego,jak również Larssona (a miałem wysłać!).Cóż pozostaje tylko pogratulować autorowi jak również naczelnej opiekunce:).Ciekawym,czym jeszcze mnie zaskoczą kolejne zmagania?
Użytkownik: paren 13.09.2010 20:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Podziękowania za konkurs ... | tuliusz1971
Dziękuję. Tuliuszu, mam nadzieję, że każdy kolejny konkurs będzie niósł ze sobą jakieś nowe doświadczenia, ciekawe skojarzenia, interesujące książki i zaskakujące elementy... :-)
Użytkownik: minutka 13.09.2010 21:47 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Dziękuję autorowi za ciekawy konkurs, wcale nie taki łatwy. Podziękowania również dla mataczących, gdyby nie było tych podpowiedzi (czasem wręcz rewelacyjnych), śpiewałabym cienko.
Aniu, gratuluję zwycięstwa :)
Użytkownik: McAgnes 13.09.2010 22:29 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Ha, nie było łatwo! Było za to fajnie. Dzięki za konkurs :)
Użytkownik: Virvien 14.09.2010 00:05 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Anno - gratuluję! I dziękuję za ciekawy, choć dla mnie bardzo krótki konkurs. I za te czołgi dla mnie również - dziękuję!
Użytkownik: Czajka 15.09.2010 00:05 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Nie wierzę! Jak to, już koniec? No i nie zgadłam Pornografii, idę się wstydzić do kąta. I Prachetta nie poznałam, a zawsze go poznaję. Dziękuję za konkursik i jak ślicznie wytłuściłeś tytuły. :)
Użytkownik: agnesines 15.09.2010 10:47 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Wierzcie lub nie wierzcie: w konkursie Niewidzialnego Różowego Sznajpera (Sznajpera) udział wzięli:

...był mamut, a mamut był u mamuta i mamutem był... (janmamut)
KrzyśJoy (Joy D)
Latający Potwór Cirilla (Cirilla)
McDusia wątpiąca (McDusia)
misiabela poszukująca (misiabela)
Szaraczek: wielkie marchewkowe pole istnieje! (Szaraczek)
zbłąkana owieczka dot59 (dot59)
Nie wierzę w konkursy biblioNETkowe ;-) (agnesines)

Gratulacje, kwiatki i czekoladki dla Organizatora i wszystkich uczestników konkursu.


Użytkownik: janmamut 15.09.2010 10:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Wierzcie lub nie wierzcie... | agnesines
I podziękowania dla Ciebie za cierpliwe prowadzenie listy uczestników. :-)
Ach, jaka szkoda, że nie są dostępne dane historyczne! Sam pamiętam choćby "ślepego boga Io", ale z jakiej okazji, to już nie...
Użytkownik: KrzysiekJoy 15.09.2010 11:38 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Wprost nie do wiary, że w tak krótkim czasie, udało Ci się przygotować, tak interesujący konkurs. Tradycyjne podziękowania dla organizatora, mataczy, wszystkich uczestników.
Pozdrawiam.
Użytkownik: Mag.ma 16.09.2010 00:10 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Dziękuję za świetny konkurs i wspaniałą zabawę :).
Nie udało mi się odgadnąć wszystkiego, choć było blisko ;), ale i tak to mój najwyższy wynik w biblionetkowych konkursach :).
Użytkownik: Anna 46 17.09.2010 13:38 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Dopiero wróciłam; Sznajperku, wielkie dzięki za "Szpital przemienienia" w konkursie - jakiś taki mało popularny on.
Zabawa była wspaniała, matactwa Twe świetne i bardzo (jak widać) pomocne. :-)
I wszystkim oczywiście gratuluję!
Użytkownik: Anna 46 17.09.2010 13:39 napisał(a):
Odpowiedź na: W każdej historii tkwi zi... | Sznajper
Omatko, mam gwiazdkę! :-)))
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: