Dodany: 19.09.2010 14:58|Autor: Exploris

"Paskudna dziewczyna" Margrit Schriber, czyli o kobiecie-małpie słów kilka

Aż trudno uwierzyć, że ta powieść oparta jest na autentycznej historii Julii Pastrany, która jako kobieta-małpa zawojowała XIX-wieczną Europą. Chociaż "zawojowała" nie jest tu dobrym słowem. Raczej to Stary Kontynent zrobił z niej swoje Rozrywkowe Danie Główne. Impresario i jego atrakcja przyciągali tysiące. Wszystko po to, żeby na własnej skórze doświadczyć makabry i upewnić się o własnym "człowieczeństwie" (w tym przypadku niezwykle wątpliwym, biorąc pod uwagę, w jak okrutny sposób traktowano Julię Pastranę - zastanawianie się nad jej przynależnością gatunkową było naprawdę najmniejszym przewinieniem). W każdym razie polecam wszystkim, bo "Paskudna dziewczyna" to kawał dobrej prozy, z wciągającą fabułą i - w tym wypadku chyba to określenie będzie jak najbardziej usprawiedliwione - niebanalnymi bohaterami.

Dla zainteresowanych link do strony wydawnictwa - http://www.hidari.pl/ofertaszczegolowa.php3?id_art​icle=7.

Pozdrawiam serdecznie ;)