Dodany: 06.01.2007 13:33|Autor: morelas

Ogólne> Matury

człowieczeństwo....


witam

jeśli ktoś może poradzić mi które z wybranych przeze mnie książek będą najodpowiedniejsze do tematu:

CZŁOWIECZEŃSTWO W CZASACH WOJNY. ZANALIZUJ PROBLEM ODWOŁUJĄC SIĘ DO LITERATURY POLSKIEJ I OBCEJ.

lektury nad którymi się zastanawiam to:

„Inny świat” Gustaw Herling-Grudziński
„Medaliony” Zofia Nałkowska
„Pamiętnik z powstania warszawskiego” Miron Białoszewski
„Każdy umiera w samotności” Fallada Hans
„Młode lwy” Shaw Irwin
„Zwierzenia Klowna” Heinrich Böll
Opowiadania Tadeusz Borowski
„Hanemann” Stefan Chwin

oczywiście interesuje mnie około 5 książek...

jeśli macie jakieś ropozycje co do innych dzieł literackich lub propozycje literatury przedmiotu to będe wdzięczny za wszelka pomoc..

dziękuje i pozdrawiam
Wyświetleń: 9240
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 13
Użytkownik: aśka16 06.01.2007 17:03 napisał(a):
Odpowiedź na: witam jeśli ktoś może ... | morelas
Może "Początek" Szczypiorskiego?
Użytkownik: Tessa K 06.01.2007 19:41 napisał(a):
Odpowiedź na: witam jeśli ktoś może ... | morelas
Opowiadania T. Borowskiego i Medaliony Nałkowskiej na medal. A moze jeszcze Wybór Zofii niestety autora nie znam, ale film zrobił na mnie kolosalne wrażenie.
Użytkownik: Marylek 06.01.2007 19:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Opowiadania T. Borowskieg... | Tessa K
William Styron.
Użytkownik: Sophie7 06.01.2007 20:17 napisał(a):
Odpowiedź na: witam jeśli ktoś może ... | morelas
Radziłabym przeczytać wszystkie wymienione tutaj oraz dodać:J.Karski "Tajne państwo"
H.Krall "Zdązyć przed Panem Bogiem", A.Grupińska "Ciągle po kole",S.Marai "Ziemia!...Ziemia!...".Niedługo ferie więc...przyjemnej lektury
Użytkownik: Vemona 07.01.2007 20:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Radziłabym przeczytać ws... | Sophie7
Mnie się jeszcze nasuwają "Niemcy" Kruczkowskiego.
Użytkownik: morelas 08.01.2007 10:26 napisał(a):
Odpowiedź na: witam jeśli ktoś może ... | morelas
A może ktoś zna coś ciekawego z literatury obcej? tylko żeby niebyło zbyt obszerne ;]
Użytkownik: Lykos 08.01.2007 11:16 napisał(a):
Odpowiedź na: A może ktoś zna coś cieka... | morelas
Erich Maria Remarque "Czas życia i czas śmierci". Może inne książki Remaque'a?

Zrób też dokładny przegląd swoich lektur. Czasami można znaleźć coś zupełnie nieoczekiwanie. Nie wiem jak daleko w czasie ma to sięgać. Czy chodzi tylko o czasy najnowsze, czy od tzw. zarania dziejów. Np. już w "Iliadzie" jest scena, gdy Achillesa wzruszają prośby Priama i wydaje mu ciało Hektora.
Użytkownik: Lykos 08.01.2007 11:54 napisał(a):
Odpowiedź na: witam jeśli ktoś może ... | morelas
Przeczytałem jeszcze raz i niemile mi zgrzytnęło w oczach

"oczywiście interesuje mnie około 5 książek..."

Co znaczy "oczywiście"?

Ja maturę zdawałem w innych czasach i prezentacja była wtedy niepotrzebna. Dlatego nie czuję sie kompetentny. Ale podejrzewam, że nikt Ci nie narzuca TYLKO 5 pozycji. Rozumiem, że nie chcesz przeznaczać na to zbyt dużo czasu, bo go potrzebujesz na naukę innych rzeczy potrzebnych na maturę. Ale zakładam, że jesteś mniej więcej normalnie rozwiniętym młodym człowiekiem i przeczytałeś w Twoim krótkim życiu trochę lektur obowiązkowych i coś niecoś czytałeś dla własnej przyjemności.

Podświadomie zakładam (może sugeruję się formą nicku, choć bywa to mylące), że jesteś chłopakiem, pardon, młodym mężczyzną. Przecież od wieków chłopcy zaczytywali się w lekturach wojennych. Na pewno coś przeczytałeś. Nawet, jeśli jest to tzw. literatura popularna, "niskiego lotu", można ją wykorzystać - wszak własnie takie lektury bardzo oddziałują na kształt świadomości społecznej. Łatwiej zanalizować coś, co znasz, niż zaczynać zupełnie nowe lektury. Może, jako przedstawiciel pokolenia kultury obrazkowej, obejrzałeś mnóstwo filmów wojennych. Niektóre z nich muszą mieć odpowiedniki literackie, na których podstawie je nakręcono. To też Ci może ułatwić życie. Lepiej jednak dotrzeć do form książkowych, filmy czasem różnią się od literackich pierwowzorów.

Podejrzewam, że omówienie tematu na podstawie tylko 5 pozycji może spotkać się z niedużym zrozumieniem nauczycieli. Lepiej więc chyba tę listę poszerzyć? Nie uważasz, że więcej omówionych książek sprawi lepsze wrażenie?

Pobuszuj trochę po Biblionetce. Często autorzy specjalizują się w jednej tematyce. Jeśli ktoś Ci się przypomni albo nasunie, warto przyjrzeć się innym książkom tego autora.

Przyszła mi do głowy jeszcze jedna ładna książka, której tłem jest człowieczeństwo w czasie II wojny światowej, aczkolwiek nie w Europie. Jest to "Miasteczko jak Alice Springs" ("A Town like Alice") Nevila Shute.

Pewnie zauważyłeś, że człowieczeństwo uwidacznia się w kontraście do okrucieństwa, które jest raczej przyrodzoną cechą działania ludzkiego w czasie wojny. Może jakoś się do tego odnieść we wstępie?
Użytkownik: morelas 09.01.2007 13:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytałem jeszcze raz ... | Lykos
Lykos masz racje, rzeczywiście przesadziłem z tym tekstem o 5 książkach.. ale coraz bardziej przeraża mnie myśl o nadchodzącej maturze.. jak narazie niczego nierobiłem a teraz próbuje zrobić tak żeby się jak najmniej namęczyć... cóż poradzić taka już moja mentalność, teraz robie rzeczy które musze zrobić a na rzeczy które chce robic znajde czas dopiero po zakończeniu całej edukacji czyt.studia...


czekam na dalsze propozycje z literatury obcej..

pozdrawiam
Użytkownik: Lykos 11.01.2007 07:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Lykos masz racje, rzeczyw... | morelas
Może warto by we wstępie zdefiniować pojęcie człowieczeństwa? Bo jest ono wieloznaczne i dobrze by było, żeby czytelnicy dokładnie wiedzieli, co masz na myśli. Od pojemności znaczeniowej słowa "człowieczeństwo" zależy też dobór literatury je opisującej.

Myślę, że mogę Ci polecić jeszcze książkę Anny Szatkowskiej "Był dom...: Wspomnienia", którą tak pięknie zaprezentowała Syrenka - zobacz koniecznie tę recenzję.
Użytkownik: morelas 19.02.2007 19:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Może warto by we wstępie ... | Lykos
literatura polska przeczytana, powoli zabieram się za pisanie. Jeśli macie jakieś propozycje na co szczególnie powinienem zwrócić uwagę dajcie znać ;]
Użytkownik: marta1722 25.02.2009 13:49 napisał(a):
Odpowiedź na: literatura polska przeczy... | morelas
witaj widze ze mamy taki sam temat na mature :)
Użytkownik: Deeep 02.03.2009 12:30 napisał(a):
Odpowiedź na: witaj widze ze mamy taki ... | marta1722
Nie jestem pewien czy ktoś nie zwrócił na to uwagi już. Ale osoba która napisała że pasowało by więcej książek jest moim nowym idolem. Gratuluje.

Najlepiej wziąć 15 książek Serio. 15 minut idealnie pozwala omówić każdą bo na każdą jedną będziesz mieć aż minutę.

Czy pogłupieliście do reszty. Praca maturalna to maks 4 książki i najlepiej wybrane fragmenty tych książek. Praca maturalna to nie jest Doktorat. Tego się już nawet nie chce powtarzać. To ma być zwarta wypełniona kompozycja a nie tysiąc książek i głupie poczucie sprężania się z wypowiedzią. To jest matura ustna! Matura na koniec liceum heyyyy.

A osoba która pisze że nowej matury nie pisała.... To po cholerę się wypowiadać i wprowadzać chaos!? Nie nie zrobi się lepszego efektu jeśli np w 15 minucie zacznie się mówić o 4 z 8 książek.

Pięć książek maks i żadnej dyskusji. Swoją drogą 4 lepiej. Mniej ale dokładniej. Jak najwięcej i najdokładniej o każdej książce. Twoje 15 minut na twój wypełnony po brzegi twoimi myślami temat. AMEN
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: