Dodany: 23.09.2010 10:56|Autor: kocio

Książki i okolice> Pisarze> Eco Umberto

1 osoba poleca ten tekst.

Wywiad z Eco na Wikinews


Polecam ciekawy wywiad z Eco na tematy współczesnych trendów kulturowych pod wymownym tytułem "Będziemy mieli w kulturze sytuację podobną do średniowiecznej" z maja tego roku, który został przełożony w sierpniu na polski:

http://pl.wikinews.org/wiki/B%C4%99dziemy_mieli_w_​kulturze_sytuacj%C4%99_podobn%C4%85_do_%C5%9Bredni​owiecznej_%E2%80%93_wywiad_z_Umberto_Eco
Wyświetleń: 4475
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 10.10.2010 17:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Polecam ciekawy wywiad z ... | kocio
A ciekawy rzeczywiście - dziękuję za polecenie, bo sama bym nie znalazła - tylko się jakoś dziwnie kończy i nie ma żadnego linku do następnej strony (czy rzeczywiście tak jest, czy ja jestem oferma i czegoś oczywistego nie wiem?).
Użytkownik: kocio 10.10.2010 21:15 napisał(a):
Odpowiedź na: A ciekawy rzeczywiście - ... | dot59Opiekun BiblioNETki
"Są powiązane." - to prawie jak "różyczka", idealne na koniec dla inteligentnych odbiorców. =}
Użytkownik: cysiau 18.01.2011 16:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Polecam ciekawy wywiad z ... | kocio
Interesujące. Zwłaszcza część wypowiedzi Eco dotycząca praw autorskich. Często się zastanawiam teoretycznie nad tym zagadnieniem, ale lepiej bym tego nie ujęła.

"Do XVII czy XVIII wieku, pisarz utrzymywał się dzięki dobrej woli możnego. Może wrócimy do tego, nie będziemy opłacani przez publiczność, lecz przez patrona. Ludovico Ariosto żył z tego nieźle, czemu ja nie mogę? (śmiech).

Żyli z tego nawet wcześniej. Potem przyszła osiemnastowieczna rewolucja, kiedy opowiadający historię chodził i sprzedawał własne książki, co dało początek prawom autorskim. W pewnym sensie, to zdemokratyzowało twórczość, ponieważ pisarz i filozof nie musieli już lizać tyłka możnego.

Cóż, nie ma wielkiej różnicy w sposobie, w jaki Ariosto lizał tyłek Estensiego, a sposobem, w jaki wielu ludzi liże tyłki wszystkich (śmiech). Nasze zainteresowanie Ariosto nie zmniejsza się dlatego, że poświęcił dwie oktawy na podziękowania dla Estensiego."*

* fragment wywiadu z Umberto Eco.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: