Dodany: 10.01.2007 14:26|Autor:

Krystyna Żywulska (Sonia Landau) urodziła się w 1918 r. w Łodzi. Przed wybuchem II wojny światowej studiowała prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Na przełomie 1939 i 1940 r. wyjechała do Lwowa. W 1941 r. wróciła do Warszawy i wkrótce znalazła się w getcie. Po ucieczce z getta zaopiekowała się nią znajoma Polka z Armii Krajowej. Zaopatrzona przez AK w "aryjskie" dokumenty, do wiosny 1943 r. mieszkała w Warszawie i pomagała ukrywającym się Żydom. W czerwcu 1943 r. została aresztowana i uwięziona na Pawiaku, a stamtąd wywieziona do KL Birkenau. Po udanej ucieczce w czasie pierwszej ewakuacji obozu ukrywała się do wyzwolenia u polskiej rodziny na Śląsku. Po wojnie zamieszkała w Warszawie i zajmowała się twórczościa literacką. W 1968 r. wyjechała do Niemieckiej Republiki Federalnej. Zmarła w Düsseldorfie w sierpniu 1992 r.

"Przeżyłam Oświęcim" to pełne dramatyzmu wspomnienia z obozu koncentracyjnego Birkenau, które są nie tylko dokumentem epoki pieców, ale i cennym świadectwem artystycznym tego okresu. Po raz pierwszy wydane w 1946 r., były wielokrotnie wznawiane i tłumaczone na wiele języków, między innymi na angielski, niemiecki, francuski, japoński.

[Wydawnictwo "Książka i Wiedza", Warszawa 1996]