Dodany: 04.10.2010 13:54|Autor: Agael

"Nie wystarczy komuś dać talerz zupy, ale trzeba z nim być"*

Książka Stanisława Zawady to niezwykła biografia-reportaż o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i założonej przez nią w Polsce Wspólnocie "Chleb Życia". Reportaż o tych, którym w życiu się nie powiodło i o tych, którzy takie życie świadomie wybrali. Zostawili rodziców, ukochanych, rodzeństwo, doktoraty, pracę... Bo coś w nich kazało im wejść pomiędzy najbiedniejszych.

Wspólnotę zakładają w Polsce dwie kobiety – Małgorzata i Tamara. Różni je niemal wszystko – od wychowania po kwestie wiary. Łączy - nieustanna potrzeba niesienia pomocy i chęć naprawy świata. Razem tworzą dla bezdomnych miejsce, gdzie ci mogą poczuć się jak w domu. Miejsce, o które trzeba dbać. I w którym obowiązują twarde zasady. Gdzie miłość jest trudna, a pomoc nie oznacza pobłażania. Bo siostra Małgorzata wie, że czasem trzeba postawić sprawę jasno, ostro nawet. Że są tacy, do których trafi się tylko mówiąc ich językiem.

I choć książka to w zasadzie zbiór krótkich obrazków z życia, porusza do głębi.

Napisana jest prostym, lekkim językiem. Pozwala nam zatrzymać się na chwilę. I pomyśleć - jak wiele trzeba mieć w sobie wiary i jak wiele samozaparcia, żeby żyć na co dzień z najbiedniejszymi, dzieląc z nimi ich trudne życie, ich radości i troski.

Cieszę się, że są takie książki. I tacy ludzie.

* Stanisław Zawada, "Generał w habicie", wyd. Znak, Kraków 2010, s. 93.