Dodany: 08.10.2010 08:52|Autor: iamone

Książka: Karampuk
Kern Ludwik Jerzy

2 osoby polecają ten tekst.

Syn swojego "matkoojca"


Karampuk to królik. Ale królik niezwykły! Urodził się w cylindrze - co w przypadku królików nie jest niczym dziwnym. Cylinder należał do znanego na całym świecie magika Miguela Campinello de la Vare Zapassasa, który akurat występował z rekwizytem na scenie. Co nawet dobrze się złożyło. Karampuk, gdy tylko ujrzał magika, uznał go za swojego "matkoojca" - ktoś przecież musiał być jego rodzicami!

W opowiadaniu Kerna śledzimy poczynania Karampuka podczas jego jednodniowego pobytu w "naszym" świecie. Mimo iż to tylko jeden dzień, przygód przeżywa mnóstwo. Jego naiwno-dziecięce spostrzeżenia i przemyślenia kontrastują ze światem dorosłych - uporządkowanym i racjonalnym. To zderzenie dwóch różnych osobowości zmusza bohaterów do pewnych kompromisów, by mogli osiągnąć porozumienie.

Magik jest początkowo nastawiony do Karampuka wrogo, irytuje się, gdy zwierzak wciąż nazywa go swym "matkoojcem". Jednak w niedostępnym z pozoru Miguelu Campinello de la Vare Zapassasie powoli zaczynają się budzić ciepłe uczucia dla jego dziwnego "syna". Dwa zupełnie różne światy - dziecięcy i dorosły, naiwny i racjonalny, otwarty i pełen uprzedzeń - zostają u Kerna poddane próbie bliskiego współistnienia.

Co dalej stanie się z Karampukiem i mistrzem magii? O tym musicie przeczytać sami. Lub posłuchać. "Karampuk" został bowiem wydany także w wersji audio - w znakomitej, mistrzowskiej wręcz interpretacji Artura Barcisia, z utworami Astora Piazzolli jako oprawą muzyczną. Wersję audio wydała w 2007 roku Akademia Rozwoju Wyobraźni "Buka" w serii "Mądre bajki". Publikacja otrzymała nagrodę główną w V edycji konkursu "Świat Przyjazny Dziecku".

"Karampuk" to ciepła opowieść o miłości, przywiązaniu oraz "docieraniu się" zupełnie różnych światów i charakterów. Dla dzieci oraz dla dorosłych, by mogli spojrzeć na młodszych ludzi w inny sposób.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1798
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: