Dodany: 04.02.2007 14:34|Autor:

Vladimir Páral (ur. 1932 w Pradze), z wykształcenia inżynier chemik, doskonale obeznany ze środowiskiem czeskiej inteligencji technicznej, bohaterami swoich książek czyni przedstawicieli tej warstwy społecznej, z niesłychaną ironią, w groteskowy sposób ukazując standaryzację i schematyzm życia tych ludzi, przy czym akcję niemal wszystkich swoich powieści umieszcza w Usti n. Łabą. W Polsce dużym powodzeniem cieszą się wydane dotąd jego powieści: „Targowisko spełnionych życzeń”, „Prywatna zawierucha” i „Katapulta”. Książki Párala tłumaczone są na szereg obcych języków.

„Zawód kobieta” to książka odbiegająca w charakterze od poprzednich utworów Párala, aczkolwiek i tutaj bohaterowie rekrutują się ze świata techników i inżynierów, zredukowanego do formułek i wzorów. Páral wprowadza jednak w tej książce nowy chwyt. Wojując z poglądem o zamieraniu powieści jako gatunku literackiego, sięga po nieśmiertelne wzory literatury światowej i zgodnie z przekonaniem Tomasza Manna, że jedyną szansą powieści w dzisiejszych czasach jest parodia, tworzy parodię tych schematów powieściowych, które w przeszłości cieszyły się największym powodzeniem. Jego bohaterka - dziewczyna niezwykłej urody - to jednocześnie Kopciuszek i Angelika z filmowego serialu, przeżywająca niesamowite przygody, wielbiona, poniżana, porywana, na przemian szczęśliwa i miotana rozpaczą. Páral daje nam książkę o pasjonującej sensacyjnej fabule, skrzącej się dowcipem. Czuje się, że pisał ją z radosnych rozbawieniem, które w pełni udziela się czytelnikowi.

[PIW, 1976]