Dodany: 11.12.2010 12:57|Autor:

Książka: Seks, narkotyki i czekolada
Martin Paul
Notę wprowadził(a): Dianka

W tej książce Paul Martin przygląda się postawom wobec przyjemności, zmieniającym się na przestrzeni dziejów, a także próbom jej kontrolowania podejmowanym przez religię i prawo oraz biologicznym i psychicznym siłom, kierującym naszymi hedonistycznymi impulsami.

Przedstawia poszukiwaczy wrażeń, od Nerona po Elvisa Presleya, rozważa przeciwieństwa przyjemności - nudę, nieszczęście, ból - i omawia chemiczne źródła przyjemności, od kofeiny i konopi indyjskich po alkohol i heroinę.

Pisze o seksie w jego niezliczonych formach, o tajemnicach orgazmu, o zakupach, jedzeniu, grach hazardowych i innych zachowaniach zaliczanych do przyjemnych.

Opisuje uzależnienia, ciemną stronę wielu przyjemności. Na koniec zwraca się ku umiarkowanym, często niedocenianym przyjemnościom dnia codziennego, jakimi są: uprawianie ogródka, drzemka i, oczywiście, czekolada.

Paul Martin jest absolwentem Cambridge University, gdzie zdobył dyplom w dziedzinie nauk przyrodniczych i doktorat z biologii zachowań, studiował także na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii, jako stypendysta w Department of Psychiatry and Behavioral Sciences. Zanim porzucił życie akademickie i zajął się rozwijaniem innych zainteresowań, w tym pisaniem książek, prowadził badania i wykłady w Wolfson College w Cambridge. We wcześniejszych książkach przyglądał się naukowym teoriom, związanym z takimi zagadnieniami, jak medycyna psychosomatyczna, dzieciństwo, szczęście i sen.

Wkrótce "Liczenie baranów. O naturze i przyjemnościach snów", kolejna książka Paula Martina.

[Muza, 2010]