Dodany: 16.12.2010 17:47|Autor: Literadar

"Dziewczyna w Złotych Majtkach"

"Dziewczyna w Złotych Majtkach" została napisana w 1978 roku, ale dopiero teraz pojawiła się na polskim rynku. Za tę książkę autor otrzymał nagrodę Premio Planeta, nagrodę literacką, która jest przyznawana najlepszym powieściom hiszpańskojęzycznym.

Okładkę zdobi opalone kobiece ciało, jędrne pośladki i złote bikini. Sama książka zaś reklamowana jest jako powieść erotyczna i faktycznie znajdziemy w niej barwne opisy kobiecego ciała, kilka scen łóżkowych oraz dość ordynarny język. Jednak wydaje mi się, że mogło to szokować w latach siedemdziesiątych. Teraz, kiedy ze wszystkich stron atakuje nas nagość i rozwiązłość, ciężko będzie zaskoczyć czytelnika. Na szczęście erotyzm jest tylko tłem dla opisywanym wydarzeń. Głównym bohaterem jest podstarzały pisarz – Luys Forest, który postanawia stworzyć swoją autobiografię. Pomaga mu w tym jego siostrzenica – Marianna (początkująca dziennikarka), właścicielka tytułowych złotych majtek. Między tymi dwojgiem pojawiają się silne erotyczne wibracje, a młoda dziewczyna podgrzewa dodatkowo atmosferę totalnym brakiem wstydu i zahamowań. Napięcie narasta dzięki nocnym rozmowom przy koniaku i skręcie.

Głównym tematem jest jednak autobiografia. Czytelnik może obserwować proces twórczy jej powstawania, gdzie fikcja miesza się z rzeczywistością, a fakty zostają przeinaczone. Luys bez skrupułów na nowo tworzy wydarzenia ze swojej przeszłości i tworzy je tak, by wybielić swoją osobę. Sprawia, że podjęte niegdyś, niekoniecznie właściwe, decyzje dziś przemawiają na jego korzyść. W pewnym momencie sam nie jest już do końca pewien, co wydarzyło się naprawdę, a co zostało stworzone tylko w jego głowie. (…)

Zapraszamy do zapoznania się z całością recenzji w magazynie BiblioNETkowym "Literadar":

Autor recenzji: Dagmara Puszko

Recenzja ukazała się w magazynie BiblioNETkowym
Literadar (nr 2)