Dodany: 29.12.2010 12:44|Autor:

Książka: Kocham Paula McCartneya
Szczepkowska Joanna
Notę wprowadził(a): vinga9

Pełna tajemnic powieść Joanny Szczepkowskiej, poetycka jak piosenki Beatlesów.

W połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku w Gomułkowskim PRL-u cztery warszawskie dziewczynki przysięgły sobie wieczną miłość do czwórki Beatlesów. Nic nie powinno z tego wyniknąć - a jednak wynikło. Po wielu latach, czyli w Polsce dzisiejszej, dawne przyjaciółki spotykają się ponownie. Ale nie jest to sentymentalne spotkanie. Muszą zrozumieć, czemu ich dzieciństwo naznaczył cień tajemnicy. Odkrywają, że wplątane zostały w ponurą intrygę, którą wyjaśnić mogą tylko wspólnie.

"Bohaterka tej powieści, gwiazda światowego dziennikarstwa, żyje dniem dzisiejszym. To ktoś, kto skreślił w swoim życiu przeszłość. Niedawno porwano ją w pewnym egzotycznym kraju, ale nawet próba opisu tych bliskich w czasie wydarzeń jest dla niej trudna. Czego się lęka, o czym nie chce pamiętać sławna reporterka?

Joanna Szczepkowska nie oszczędzi jej jednak gorzkiej konfrontacji z głębią przeszłości. Gdyż jest to powieść o magnetycznej sile przeszłości. Sile, która sprawia, że teraźniejszość staje się nierzeczywista. A na to nie może sobie pozwolić nikt, kto robi karierę.

Można, a nawet trzeba, czytać tę książkę jako powieść psychologiczną. Ja czytam ją jednak także jako odkrywczą powieść o Polsce podzielonej. O kraju, gdzie walczą ze sobą dwa gatunki ludzkie: mieszkańcy teraźniejszości i mieszkańcy przeszłości, dla których teraźniejszość jest nierzeczywista".

Jan Gondowicz

[Świat Książki, 2008]