Dodany: 11.02.2007 20:12|Autor:

Książka: Klejnot Korony
Scott Paul (1920-1978)
Notę wprowadził(a): ilia

2 osoby polecają ten tekst.

z okładki


Paul Scott (1920-1978), londyńczyk z urodzenia, służył w latach 1940-1946 jako żołnierz armii brytyjskiej i indyjskiej w Zjednoczonym Królestwie, w Indiach i na Malajach.

Pierwsza z kilkunastu wydanych przez niego powieści, "Johnnie Sahib", ukazała się w roku 1952, po niej przyszły dalsze, niemal wszystkie osnute na tle wydarzeń w Indiach w czasie trwania i po zakończeniu drugiej wojny światowej, czyli u schyłku panowania brytyjskiego na subkontynencie. Autor podejmuje ten wątek indyjski tak często, gdyż - jak sam twierdzi - uważa opisywany przez siebie okres za szczególnie żywy i dramatyczny, a poza tym dostrzega w nim metaforę współczesnego świata.

Do najsłynniejszych spośród jego powieści indyjskich należą "The Jewel in the Crown" ("Klejnot Korony", 1966), "The Day of the Scorpion" ("Dzień skorpiona", 1968), "The Towers of Silence" ("Wieże milczenia", 1971), "A Division of the Spoils" ("Podział łupów", 1975) oraz "Staying On" ("Ci, którzy pozostali", 1977).

Pierwsze cztery z nich złożyły się na głośną tetralogię, zatytułowaną ex post "The Raj Quartet" ("Kwartet angloindyjski"); piąta stanowi rodzaj epilogu opowiadającego historię pary Brytyjczyków, którzy nie opuścili Indii po uzyskaniu przez nie niepodległości.

"Klejnot Korony", pierwszy tom tetralogii, przedstawia wydarzenia, które doprowadziły do gwałtu dokonanego przez kilku Hindusów na młodej Angielce, oraz tragiczne następstwa tego gwałtu. Akcja powieściowa rozgrywa się na szerokim tle dramatycznych wypadków roku 1942, przełomowego na drodze Indii do niezawisłości.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1988]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2568
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: olka76 24.05.2008 22:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Paul Scott (1920-1978), l... | ilia
Ta powieść zrobiła na mnie swego czasu piorunujące wrażenie. Przede wszystkim przybliżyła mi (pociągający dla mnie od lat) obraz kolonialnych Indii, ale okazała się też niesamowitą historią miłosną; historią, która zaczyna się nie najlepiej (ponieważ para kochanków to Hindus Hari Kumar i Angielka Daphne Manners), a kończy kompletną katastrofą: (gwałtem na dziewczynie, niesprawiedliwym oskarżeniem Kumara, rozruchami na tle rasowym, wreszcie śmiercią Daphne - podczas porodu).
Wspaniała powieść z galerią interesujących postaci (można się przekonać, że Anglicy wcale nie są tacy sztywni i bezbarwni, wręcz przeciwnie, kolonialny klimat najwidoczniej działa nawet na ich zmysły;)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: