Dodany: 13.02.2007 21:13|Autor: jenny

Książki i okolice> Książki w ogóle

Jej Wysokość Poszukiwana Książka


Przychodziło mi to do głowy już nie raz i nie dwa. Dlaczego niektóre książki są tak bardzo poszukiwane? W dzisiejszych czasach wolnego rynku to chyba żaden problem dla wydawnictwa wydać książkę. A już szczególnie wznowić książkę, którą się wydało kilka lat temu. Czy nikt nigdy nie wpadł na pomysł, żeby poszperać np. na Allegro i zobaczyć na co jest popyt?

Taka reflekcja mnie zawsze nachodziła jak szukałam na aukcjach niektórych książek, których cena za używane i zniszczone egzemplarze przekraczała 50zł, a bywało też 100zł i więcej. I naszła też dzisiaj po przeczytaniu na forum o poszukiwaniach "Przez ocean czasu" Bohdana Korewickiego.

A może zebrać listę tych najbardziej poszukiwanych tytułów i rozesłać po wydawnictwach? Jak się podpisze nas odpowiednio dużo osób, to może wreszcie ktoś się tym zainteresuje i doczekamy się wznowień? Co o tym sądzicie?
Wyświetleń: 2043
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 4
Użytkownik: Filip II 13.02.2007 21:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Przychodziło mi to do gło... | jenny
Jeszcze w tamtym roku była straszna moda na książki z serii "Historyczne bitwy" wydawnictwa Bellona. Ceny niektórych egzemplarzy, zwłaszcza tych starszych z mniejszym nakładem dochodziły nawet do kilkuset złotych.
A teraz co? Na allegro za najrzadsze mało kto da pięćdziesiąt złotych. Rynek się nasycił, dużo ludzi zauważyło co jest popularne i zaczęli szybko wyprzedawać swoje domowe kolekcje. Bellona szybko to wychwyciła i zaczęła wznawiać najbardziej poczytne książki i teraz w końcu osiągnęły ludzką cenę.

Ale to są książki popularnonaukowe, bardzo przystępne, w Polsce jest wielu miłośników historii wojskowości. A co np. z taką "Starożytną Macedonią" Hammonda która na aukcjach i w antykwariatach również osiąga horrendalne ceny? Czy wydawnictwo na pewno zarobi na ponownym wydaniu tej samej książki? Ilu znajdzie odbiorców?

Chyba największy problem tkwi w braku odbiorców niektórych książek, zbyt małe nakłady się nie opłacają.
Zresztą jakie by było życie bibliofila bez polowania na białe kruki? ;)
Użytkownik: jenny 13.02.2007 21:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeszcze w tamtym roku był... | Filip II
Myślę, że masz rację co do niektórych książek (np. Józef Ignacy Kraszewski - ceny książek dawno nie wznawianych potrafią osiągać niebotyczne ceny, bo... pochodzą z XIX wieku. Jakby je wznowić, raczej wielu chętnych by nie było).

Ale taki np. Wilbur Smith jest bardzo rozchwytywany, nie rozumiem dlaczego Amber nie wznawia niektórych jego dawno wyprzedanych książek.
Korewickiego może i mało ludzi zna, ale wydaje się dzisiaj takie dziwadła, że tak dobra książka (mówię tu o "Przez ocean czasu") chyba potrafiłaby się sama obronić...

No tak, polowanie na białe kruki ma swój urok. Ale ja chyba wolę "polować"na książki przeszukując recencje i stasznie się denerwuję, jak już się do czegoś zapalę i się raptem okazuje, że zdobycie książki jest takie trudne.
Użytkownik: Moni 14.02.2007 12:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Przychodziło mi to do gło... | jenny
Podobne tematy juz byly!

Upominamy się o wznowienia:
Upominamy się o wznowienia

Książki, które domagają się wznowień:
Książki, które domagają się wznowień

lekarstwo na wyczerpane nakłady:
lekarstwo na wyczerpane nakłady
Użytkownik: jenny 14.02.2007 14:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Podobne tematy juz byly! ... | Moni
Dzięki!
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: