Dodany: 15.02.2011 18:13|Autor:

Książka: Amerykańskie smutki
Hustvedt Siri
Notę wprowadził(a): agnesines

Powieść o tajemnicach - zaskakujących i groźnych, o duchach z przeszłości, które wywoływane przez żywych, powracają, by opowiedzieć swoją historię.

Psychiatra Erik Davidsen i jego siostra Inga znajdują w papierach zmarłego ojca intrygującą notatkę nieznanej kobiety; zapewne ojciec miał coś wspólnego z tajemniczym zgonem.

Podążają tropem tej zagadkowej notatki z Nowego Jorku do Minnesoty i z powrotem. Pogrążeni w żałobie, muszą stawić czoło innym jeszcze wyzwaniom. Wyobraźnię Erika groźnie zawłaszczają zarówno nowe lokatorki jego domu, jak i bezbronni emocjonalnie pacjenci. Inga zaś musi się zmierzyć z dziennikarską hieną, wietrzącą wokół jej zmarłego męża - powieściopisarza. Wyjaśnianie kolejnych tajemnic uświadamia Erikowi, jak ubogie dzieciństwo, Wielki Kryzys oraz wojna ukształtowały więź ojca z dziećmi. Z kolei Inga musi spojrzeć innej prawdzie w oczy: jej córka nie jest jedynym dzieckiem nieżyjącego męża.

W tej powieści o rodzicach i dzieciach, pamięci i chorobie, o skrywanych smutkach rodziny, o upiorach nawiedzających imigrantów, Siri Hustvedt przedkłada niezwykłą i zagadkową mozaikę motywów, odzwierciedlając w ten sposób fragmentaryczność naszej tożsamości.

Siri Hustvedt jest amerykańską powieściopisarką i eseistką. Mieszka na Brooklynie wraz z mężem - Paulem Austerem, jednym z najsłynniejszych współczesnych pisarzy.W Polsce ukazały się dotychczas trzy powieści Hustvedt: "Na oślep", "Co kochałem" i "Oczarowanie Lily Dahl".

[Rebis, 2011]