Dodany: 03.03.2007 21:08|Autor: ozzymo

Wielcy Dumas

Dawno nie czytałem tak znakomicie napisanej biografii. Historia klanu Dumasów: napoleońskiego generała - dziadka, słynnego powieściopisarza historycznego ("Trzej muszkieterowie") - ojca i wreszcie dramatopisarza ("Dama Kameliowa") - syna to barwny fresk, obejmujący ponad wiek historii Francji. Maurois tak opowiada losy swoich trzech bohaterów, że każdy następny rozdział staje się bardziej interesujący. Oprócz "panów Dumas" poznajemy także wiele innych słynnych postaci historycznych - od Murata po George Sand, a to wszystko dzięki licznym listom i dokumentom. Niewątpliwie jednak centralną postacią książki pozostaje Dumas-ojciec, którego portret mistrzowsko autor kreśli. Jak napisał w przedmowie:

"Jest rzeczą słuszną przedkładać nad Dumasa - Balzaka, Dickensa, albo Tołstoja (...), ale czuję przy tym i podziw, podziw serdeczny dla pisarza, który był radością mojej młodości i którego polot, siłę i wielkoduszność podziwiam po dziś dzień"*.

___
* André Maurois, "Trzej panowie Dumas", tłum. H. Szumańska-Grossowa, wyd. PIW, Warszawa 1959.

Użytkownik: sowa 06.03.2007 00:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Dawno nie czytałem tak zn... | ozzymo
O, tak - przytaknęła Sowa z entuzjazmem - Maurois naprawdę potrafił pisać interesujące biografie. Jak nie lubię tego gatunku, tak biografia lorda Byrona pióra Maurois należy do moich ulubionych książek.