Dodany: 04.03.2007 11:28|Autor: kubaooo

Ogólne> Matury

Obyczaje Polaków we współczesnej literaturze?


Uśmiecham się o pomoc w doborze utworów z literatury współczesnej, które opisywałyby współczesne obyczaje (coś takiego jak "Pan Tadeusz", tylko że Mickiewicz już dziś nie żyje... ;/) :) . Temat maturalny brzmi "Sarmacki rodowód kultury i obczajowości Polaków - mit, czy rzeczywistość", ale pomocy potrzebuję a propos tego, co napisałem wcześniej. Podzieliłem obyczajowość na 6 "działów":
1. Spektakle życia: narodziny, ślub, śmierć i pogrzeb
2. Gest
3. Dom, higiena, ubiór
4. W kuchni, przy stole, w łóżku
5. Rozrywka
6. Religijność

Mam już Trans-Atlantyk Gombrowicza, ale to tylko jednen utwór, a chciałbym mieć jakiś wybór. Będę wdzięczny za podanie utworów traktujących o tychże "działach" :)
Wyświetleń: 3900
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 4
Użytkownik: Natii 04.03.2007 15:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Uśmiecham się o pomoc w d... | kubaooo
Hm, nie wiem, czy to będzie pasować, ale może "Tango" Mrożka? Nic innego na razie nie przychodzi mi do głowy.
Użytkownik: kubaooo 04.03.2007 17:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Hm, nie wiem, czy to będz... | Natii
Zapomniałem wspomnieć, że "Tango" też już mam, ale dzięki za wysilenie :) Ale nie jestem do końca przekonany do "Tanga", bardziej przydatna byłaby dla mnie jakaś sielnkowa powieść ukazująca rodzinę z korzeniami szlacheckimi (chociaż nie wiem, czy w ogóle współcześnie coś takiego się pisze). Utwór Gombrowicza jest dobry, bo jego rodzina ma szlacheckie korzenie i trochę tego "zostawia" w "Trans-Atlantyku".
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 04.03.2007 18:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapomniałem wspomnieć, że... | kubaooo
Sielankowa i z korzeniami... to może Nurowska by się nadała? Osobiście nie czytałam żadnej z jej książek w całości, tylko fragmenty drukowane w prasie, ale wiem, że kilka jej powieści tworzy całą sagę rodzinną, której bohaterowie pochodzą chyba właśnie z rodziny szlacheckiej wysiedlonej z Kresów. Również w trylogii Kowalewskiej ("Tego lata w Zawrociu" itd.) główna bohaterka ma częściowo pochodzenie ziemiańskie (częściowo - bo po drodze dwa czy trzy pokolenia wcześniej był mezalians) i obejmuje posiadłość odziedziczoną po babce. Tyle że tam sielanki ani śladu, a sama bohaterka prowadzi żywot ani trochę nie wyrastający z sarmackiej obyczajowości - więc może jako kontrargument?
Użytkownik: kubaooo 06.03.2007 19:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Sielankowa i z korzeniami... | dot59Opiekun BiblioNETki
Hmmm... przeczytałem trochę o tej trylogii i niestety, ale chyba nie o to mi chodzi :( Przedstawiona historia to losy jakiejś konkretnej bohaterki, dość charakterystycznej. W temacie mam napisane "kultury i obyczajowości Polaków", czyli mile widziany utwór traktujący zbiorowo Polaków, ich cechy o wymiarze społecznym, a nie jednostkowym. Co sądzicie o "Profesorze Tutce" Jerzego Szaniawskiego albo o czymś Masłowskiej?
Zamierzam postawić tezę "Współcześnie sarmacki rodowód posiada większa (albo mniejsza, zależy jak mi wyjdzie ;) ) część kultury i obyczajowości Polaków" i później wymienię te elementy kultury i obyczajowości, które są sarmackie, a później te, które nie są (na końcu oczywiście jakieś mądre wnioski ;) ).
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: