Dodany: 24.03.2011 20:43|Autor:

z okładki


W wiekach dawnych system egzekwowania sprawiedliwości opierał się w znacznej mierze na urzędzie katowskim. Kat, przedstawiany najczęściej w ikonografii jako zakapturzony mężczyzna z toporem w ręku, był tak naprawdę miejskim urzędnikiem, ważnym ogniwem w systemie prawnym dawnej Polski, nazywanym mistrzem sprawiedliwości. Kat był nie tylko egzekutorem wyroków, ale pełnił w mieście szereg innych funkcji związanych z czynnościami procesowymi, administracyjnymi czy sanitarnymi. Droga do urzędu katowskiego wiodła często przez... więzienie, gdyż katami nierzadko stawali się przestępcy, którym w zamian za urząd darowano karę śmierci.

Publikacja Szymona Wrzesińskiego uzupełnia lukę w opracowaniach poświęconych rzeczywistemu funkcjonowaniu urzędu kata na ziemiach polskich od XI do XVIII wieku i odsłania przy tym wiele nieznanych dotąd faktów. Kat staje się przy tym wyrazem świata, który przeminął - pełnego bólu, cierpienia, tragedii i wypaczenia istoty człowieczeństwa.


Szymon Wrzesiński, absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych (2002) oraz Wydziału Nauk Społecznych (2005) na Uniwersytecie Wrocławskim. Miłośnik historii społecznej, zarówno pod względem duchowym, jak i materialnym. Autor popularnonaukowych książek historycznych. Dotychczas ukazały się m.in. "Tajemnice rycerzy. Życie śląskich feudałów" (2008), "Pomniki bólu i śmierci. Zabytki dawnego prawa na ziemiach polskich" (2009), "Inkwizycja na ziemiach polskich" (2009).

[Replika, 2010]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 547
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: