Dodany: 10.04.2011 17:46|Autor: ilia

Co chciałam czytać, kiedy byłam młoda

Znalazłam w książce nie otwieranej od lat, kilka pożółkłych kartek, a na nich spis książek do przeczytania z czasów liceum. Aż łza kręci się w oku, że karteczki te liczą sobie już ponad trzydzieści lat i ... że się uchowały i nie zostały wyrzucone, podczas moich licznych przeprowadzek, kiedy to przy okazji pozbywałam się mnóstwa licznych pamiątek i niestety książek (oddawanych do bibliotek i sprzedawanych za bezcen w antykwariatach). Czego teraz niestety żałuję, bo jednak mogłam tak "szczodrze" nie pozbywać się pewnych rzeczy i pewnych książek.

W liceum miałam wielkie szczęście, że trafiłam na polonistkę (była jednocześnie moją wychowawczynią) z prawdziwego zdarzenia. Nie dość, że ciekawie prowadziła lekcje, to jeszcze tak umiejętnie rozbudzała w nas zainteresowanie dobrą literaturą, wybitnymi lub ciekawymi pisarzami, że sama z własnej, nieprzymuszonej woli, sporządziłam sobie długą listę książek, które powinnam poznać.

Jak postanowiłam, tak też i zrobiłam. W czasie liceum przeczytałam więc dużo klasyki, a także współczesnej literatury przedwojennej i powojennej, poznałam mnóstwo wcześniej nie znanych mi pisarzy, ale oczywiście nie przeczytałam "wszystkiego", bo jak wiadomo osobom czytającym - wszystkiego nie da się przeczytać, co jest smutną oczywistością. Ja, ta sprzed trzydziestu lat, jeszcze tego nie wiedziałam i chciałam przeczytać wszystkie książki wszystkich najsławniejszych pisarzy. Nie przeczytałam niestety wszystkich, ale wystarczająco dużo, aby mieć jakie, takie rozeznanie w literaturze. Co jest tym bardziej cenne, ponieważ przedtem czytywałam prawie wyłącznie książki dla dzieci i dla młodzieży.

Na koniec zamieszczę trochę tej mojej, dawnej listy książek do przeczytania. Całej nie zamieszczam, bo byłoby za dużo do pisania :)
- Ernest Hemingway - Komu bije dzwon, Pożegnanie z bronią, Słońce też wschodzi, i inne
- John Steinbeck - Grona gniewu, Na wschód od Edenu, i inne
- William Faulkner - Absalomie! Absalomie!, Sartoris, Światłość w sierpniu, i inne
- John Dos Passos - Manhattan Transfer, U.S.A.
- Teodor Dreiser - Tragedia amerykańska
- Sinclair Lewis - Mr. Babbitt, Ulica główna
- Erskin Caldwell - Droga tytoniowa, Poletko Pana Boga
- William Thackeray - Targowisko próżności, Księga snobów
- Henry Fielding - Tom Jones, Joseph Andrews
- Franz Kafka - Proces, Zamek
- Thomas Mann - Czarodziejska góra, Buddenbrookowie, Doktor Faustus, i inne
- Knut Hamsun - Błogosławieństwo ziemi
- Lew Tołstoj - Wojna i pokój, Anna Karenina,
- Fiodor Dostojewski - Zbrodnia i kara, Idiota, Biesy, Bracia Karamazow
- Mikołaj Gogol - Martwe dusze, Rewizor
- Antoni Czechow - Czajka, Trzy siostry, Wujaszek Wania