Dodany: 17.04.2011 15:59|Autor:

cytat z książki

Obecne polskie wydanie listów Edyty Stein, przejrzane i poszerzone, chce czynić zadość życzeniom czytelników zainteresowanych postacią Autorki. Bez wątpienia listy są cennym materiałem faktograficznym jej życia i dokumentem historycznym Niemiec sprzed pierwszej wojny światowej oraz międzywojennego dwudziestolecia, zwłaszcza okresu hitlerowskiego. Są świadectwem reakcji Edyty Stein na rzeczywistość historyczną, społeczną i etyczną, na ówczesny świat z jego poglądami i problemami. Są wreszcie dodatkową informacją o jej pracach filozoficznych, pedagogicznych, społecznych i o swoistym duszpasterstwie, jakie na prośbę swoich respondentów sprawowała od chwili wejścia do Kościoła katolickiego. Ukazują, jak wpływała na ich ambicje, dążenia i duchowy rozwój. [...] Listy ostro rysują jej sylwetkę i jej postawę obiektywną i religijną wobec poruszanych problemów. Prawie zupełnie nie ma listów kurtuazyjnych: aluzje do historycznych wypadków światowych są wyważone i zawsze zawierają pytanie, jak ona może pomóc drugiemu, nigdy zaś narzekania czy skargi, choć miała po temu powody*.

* "Wstęp", w: św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), "Autobiografia w listach 1916-1942", przeł. Immakulata Adamska, Wydawnictwo Karmelitów Bosych, Kraków 2000, s. 5-7.