Dodany: 21.04.2011 15:46|Autor: Annie01

Książka: Dwa wybory
Wolfer Dianne

Każdy wybór zmienia świat...

Aborcja to niezwykle trudny i bardzo kontrowersyjny problem. Temat ten zawsze budzi silne emocje, zarówno u jej przeciwników, jak i zwolenników. Opowiedzenie się po którejś ze stron jest bardzo kłopotliwe i często zależne od sytuacji. Jednak zawsze przed najcięższym wyborem staje kobieta, która dowiaduje się o nieplanowanej ciąży. Ma ona dwa wyjścia, dwa możliwe wybory, każdy z nich brzemienny w skutki i nieodwracalny; może zdecydować się na urodzenie dziecka lub aborcję. Podjęcie decyzji wiąże się z ogromnymi dylematami i wątpliwościami. Tę tematykę doskonale ukazuje książka "Dwa wybory" autorstwa Dianne Wolfer.

Główna bohaterka, Elisabeth ma 17 lat. W najbliższym czasie zdaje maturę, a następnie planuje studiować muzykę na Uniwersytecie Zachodniej Australii. Jednak pewnego dnia odkrywa, że jest w ciąży ze swoim chłopakiem, którego nawet dobrze nie zna i nie kocha. I w tym momencie postać Elisabeth rozdziela się na jej dwa wcielenia; Libby, która planuje zachować dziecko i samotnie je wychować oraz Beth, która decyduje się na aborcję i skazuje się na wyrzuty sumienia, które będą ją nękać do końca życia. Od tej pory obserwujemy dwie drogi bohaterki, które są skutkiem podjęcia dwóch zupełnie różnych wyborów. Obie połówki Elizabeth przeżywają bardzo ciężkie chwile, w których obliczu muszą przejść przyspieszony kurs dojrzewania.

Autorka bez zbędnego moralizowania przedstawia nam trudne położenie dziewczyny, która przecież nie jest odosobnionym przypadkiem. Na świecie są tysiące kobiet, które zmagają się z takimi samymi problemami i dylematami, jak Elizabeth. Książka ukazuje, że nie ma jedynej właściwej drogi w takiej sytuacji. Podjęcie decyzji zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych poglądów i sumienia, a także od wielu innych, zewnętrznych czynników. Dlatego też nie wolno nikogo potępiać czy w jakikolwiek sposób karać za dokonany wybór. Należy za to zdecydowanie okazywać wsparcie kobietom, które znalazły się w takiej ciężkiej sytuacji. Powieść uczy, że trzeba brać odpowiedzialność za nasze działania i dokonywane przez nas wybory.

Pozycję tę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Oba wcielenia głównej bohaterki, tak samo jak ich dylematy i rozterki, są bardzo realistyczne i wiarygodne, co daje książce dużo autentyczności. Język nie jest zbyt wyrafinowany. Raczej określiłabym go jako bardzo zwięzły i rzeczowy. Nie stanowi to jednak żadnej przeszkody w czytaniu powieści, a wręcz sprawia, że pochłania się ją jeszcze szybciej.

Książkę tę bardzo polecam każdemu czytelnikowi zainteresowanemu tematyką obyczajową. Warto poświęcić trochę czasu tej pozycji, gdyż jej lektura umożliwia lepsze zrozumienie osób, które znalazły się w podobnej sytuacji i już dokonały swych wyborów.

[Recenzję zamieściłam wcześniej na moim blogu]