Dodany: 15.05.2011 00:56|Autor: LeoniMa

Jestem oczarowana

Z punktu widzenia tego, co obecnie się czyta, powieść to raczej niepopularna. Fabuły jako takiej jest pozbawiona, akcja rozwija się bardzo fragmentarycznie, dialogi są lakoniczne i trzeba wytężać wzrok, żeby w ogóle je znaleźć.

Z drugiej strony w "Nagim sadzie" nie można się nie zakochać – to pełna uroku i ciepła książka, której głównym tematem jest relacja między ojcem a synem.

Narratorem powieści jest starzejący się mężczyzna. Wraca on pamięcią do czasów swojego dzieciństwa i wspomina ojca, z którym łączyła go niezwykła więź. Niewątpliwie ten z dwojga rodziców był najważniejszą osobą w życiu chłopca, co nie uległo zmianie także w późniejszych latach.

Ważnym atutem powieści jest narracja – stylizowana na mowę potoczną i wiejską, nieco infantylizowana. To opowieść snuta przez człowieka mądrego, doświadczonego, jednocześnie bardzo wrażliwego, dobrego, miłującego życie. "Słuchanie" tego, co ma do powiedzenia, przypomina wsłuchiwanie się w rady mędrca.

Twórczość Wiesława Myśliwskiego znamy i szanujemy, myślę, że nie ma co do tego żadnych wątpliwości. "Nagi sad" jest debiutem pisarza. Możemy sięgnąć do początków jego kariery i już w tym momencie rozpoznać wielki talent. Ta książka znajdzie się w szczególnym miejscu na mojej półce.