Dodany: 26.03.2007 15:37|Autor:

Robert Sheckley, wybitny pisarz amerykański, mistrz krótkich form SF. Urodził się w 1928 roku w Nowym Yorku. W latach 1945-48 służył w siłach pokojowych ONZ w Korei, a później studiował na University of New York. Międzynarodową sławę i wielkie uznanie wśród krytków, wyrażone m.in. w roku 1983 nagrodą Jupiter, zawdzięcza błyskotliwym, inteligentnym, przewrotnym i pełnym humoru opowiadaniom. Do końca lat pięćdziesiątych opublikował ich ponad sto, gromadząc w pięciu zbiorach: "Untouched by Human Hands" (1954), "Citizen in Space" (1955), "Pielgrzymka na Ziemię" (1957), "Notions: Unlimited" (1960) oraz "Store of Unfinity" (1960). Do najwyżej cenionych jego powieści należą: "Nieśmiertelność na zamównienie" (1959) - książka ukazująca ponury, zdegenerowany świat XXII wieku, "Planeta zła" (1960) - historia konfrontacji społeczności planety-więzienia z mieszkańcami pogrążonej w stagnacji i marazmie Ziemi dalekiej przyszłości oraz "Wymiar cudów" (1968) - opis pościgu galaktycznego drapieżcy za Amerykaninem z naszej współczesnosci. "Nieśmiertelność na zamówienie" została w 1992 roku sfilmowana pt. "Freejack" z Anthonym Hopkinsem, Mickiem Jaggerem i Emiliem Estevezem w rolach głównych. Prawie wszystkie powieści Sheckleya doczekały się ekranizacji, ale żadna z nich nie dorównała pierwowzorowi literackiemu.

"Diabelska maszyna" to jedenaście nie opublikowanych dotąd w Polsce opowiadań z lat 1954-68.

[Amber, 1994]