Dodany: 19.04.2007 18:40|Autor:

Książka: Mansfield Park
Austen Jane
Notę wprowadził(a): izabelas

Jane Austen (1775-1817) to jedna z największych pisarek angielskich. Jej utwory, cenione przede wszystkim za dowcipną analizę stosunków społecznych oraz obraz relacji międzyludzkich, czytane są chętnie do dziś.

Bogaty baronet postanawia przyjąć pod swój dach ubogą krewniaczkę. Wrażliwa, nieśmiała dziewczyna w pełni wykorzysta szanse, jakie stwarza nowe otoczenie. Jej jednej nie zaślepi bogactwo pana Rushwortha, kandydata do ręki kuzynki; ona jedna pod światowymi manierami Crawfordów – eleganckiego rodzeństwa przybyłego z Londynu – dostrzeże brak zasad. I chociaż nieszczęście, jakie wkrótce spadnie na rodzinę, wstrząśnie Fanny równie silnie jak innymi, ukaże też w pełnym świetle jej zalety: niezłomną uczciwość i gorące serce.

Autorka nie poprzestaje na opisie wydarzeń. Powieść jest portretem epoki i klasy społecznej, odchodzących powoli w przeszłość: czasów spokojnego życia uregulowanego w najdrobniejszych szczegółach przez normy moralne i zasady dobrego wychowania. Czasów, kiedy honor i cześć stawiano ponad wszystko.

[Prószyński i S-ka, 2005]