Dodany: 16.07.2011 09:34|Autor:

Książka: Przebudzenie
Zyskowska-Ignaciak Katarzyna
Notę wprowadził(a): agnesines

Młoda dziennikarka Zuzanna niespodziewanie otrzymuje spadek po nieznanym krewnym – malowniczą posiadłość na Mazurach. Zafascynowana przeszłością swoich przodków, powoli zaczyna zgłębiać tajemnice rodziny. Nie może jednak oprzeć się wrażeniu, że grozi jej niejasne niebezpieczeństwo.

Kto z najbliższego otoczenia dziewczyny jest przyjacielem, a kto śmiertelnym wrogiem?

Na ogół trudno nam uwierzyć w zjawiska nadprzyrodzone, w istnienie pozazmysłowego świata. A przecież w życiu każdego człowieka zdarzają się rzeczy niewytłumaczalne. Tak właśnie było pewnego ciepłego jesiennego dnia, który spędzałam na jeziorze. W jednej chwili babie lato otuliło wanty i żagle jachtu, a w drugiej – jakby znikąd pojawiła się ta opowieść.

[Nasza Księgarnia, 2011]

Użytkownik: kawiarka 17.08.2011 00:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Młoda dziennikarka Zuzann... | agnesines
Powieść przenosi czytelnika w mroki przeszłości pełnej historii pogańskich plemion zamieszkujących niegdyś Mazury. Konstrukcja książki sprawia, że przeszłość płynnie łączy się z teraźniejszością. Fabuła zbudowana jest jak w powieściach kryminalnych- gdy już jesteśmy pewni, że zagadka zostanie rozwiązana, pojawia się coś, co to skutecznie uniemożliwia. Opowieść jest nieprzewidywalna, co jest jej olbrzymim atutem- jak to, że akcja toczy się wartko i szalenie wciąga. Autorka zgrabnie wplata w fabułę zjawiska nadprzyrodzone tak, by się nie narzucały i nie przyćmiły całości. Moim zdaniem, powieść jest bardzo dobrze przemyślana, od pierwszego rozdziału. Żaden opis, żadna charakterystyka nie znajduje się na stronach „Przebudzenia” przypadkowo.
Z całą pewnością mogę rzec, że po lekturze dwóch książek Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak, jestem już jej wierną i oddaną czytelniczką. Oraz nabrałam ochoty pojechać jeszcze tego lata na Mazury :).