Dodany: 05.05.2007 22:23|Autor: bartosz_kawka

O "Sherwood" słów kilka

Nie wiem czy można napisać książkę fantasy, która potem przejdzie do klasyki. Śmiem twierdzić, iż nawet sławetne dzieło Tolkiena, którego tytułu chyba nie muszę wymawiać nie zasługuje na miano klasyki. Jednak nie o tym chciałbym mówić - tematem tejże [jakże bezsensownej] czytatki ma być pierwsza część trylogii Tomasza Pacyńskiego - "Sherwood".

Pisząc o tym, iż chyba żadna książka fantasy nie może przejść do klasyki chciałbym jedynie pokazać, iż niełatwo piszę się książki w tym gatunku, bo nie dość iż jest on przez wielu pogardzany to jeszcze rzuca się na niego tylu - ze tak powiem - analfabetów literackich, że na półkach księgarń odnajdujemy stos powieści, które w ogóle nie powinny zostać wydane.

Dlatego też chwała tym pisarzom, którzy zdołali napisać dobrą książkę fantasy. Chwała za to, ze postarali się, że dbają o to, ażeby ten gatunek nie zszedł całkowicie na psy. "Sherwood" z całą swoja wielopoziomową historią, ciekawymi bohaterami i dobrą narracją na pewno podnosi poziom polskiego fantasy. Jestem wielce usatysfakcjonowany, że Pacyński potrafił napisać dobrą książkę, która naprawdę może się spodobać nawet tym, którzy stronią od fantasy.

"Sherwood" to dobra rzecz, lecz Pacyńskiemu nie udało sie ustrzec od prostych błędów, które rażą. Bardzo denerwujące jest używanie kolokwializmów i równoważników zdań w narracji. Jestem skłonny przyjąć te elementy w sytuacji, gdy narracja jest pierwszoosobowa, ale na pewno nie wtedy gdy "opowiadającym" jest "osoba postronna". Mi osobiście to nie odpowiada i nie jestem zadowolony gdy widzę takie rzeczy w opisach miejsc, czy przebiegu jakiegoś pojedynku. Jeszcze bardziej denerwują mnie potoczne sformułowania i przekleństwa. W dialogach - proszę bardzo, ale w narracji niet.

Konstrukcja bohaterów i fabuły to wielka zaleta książki. Bohaterzy są ciekawi, różnorodni, wzbudzają przeróżne emocje, natomiast fabuła jest bardzo ciekawa. Myślę, iż nic więcej nie należy dodawać.

Bardzo liczę na to, że już niedługo uda mi się zdobyć kolejne tomy trylogii :) Bo historia Jasona i Matcha jest naprawdę bardzo dobra.