Dodany: 13.05.2007 10:59|Autor:

Książka: ...i poniosły konie
Odojewski Włodzimierz
Notę wprowadził(a): Jagusia

Włodzimierz Odojewski, wybitny prozaik, niemal w całości swojej twórczości nawiązuje do wątków ukraińsko-polskich, tragicznych wydarzeń na Kresach w czasie II wojny światowej. Jego proza, o jedynej w swoim rodzaju nastrojowej stylistyce, należy do najciekawszej w literaturze polskiej ostatniego półwiecza. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród, między innymi: im. Tadeusza Borowskiego za "Wyspę ocalenia", 1951; im. Alfreda Jurzykowskiego, 1974; im. Stanisława Vincenza za cykl podolski, 1989; a także Ministra Kultury i Sztuki za całokształt pracy literackiej, 1995, 2006.

O najnowszym tomie opowiadań "... i poniosły konie" sam Autor pisze w liście do redakcji: "...teraz, kiedy czytam ten zbiór przed drukiem, niektóre opowiadania sprawiają na mnie wrażenie, jak gdyby były »od innej mamy«. To wrażenie stąd chyba, że dołączyłem do utworów z ostatniego dziesięciolecia starsze, czy nawet skonfiskowane, jak »Miejsce pod słońcem«, »Zapis zbrodni«, »I za nim szły«. Gdzieś »posiane«, potem »odnalezione«. Wszędzie daję jednak daty powstania utworu, czy datę późniejszego po latach powrotu do niego z jakimiś poprawkami. Nie wiem, czy dobrze robię, ciągnąc za sobą przeszłość, ale niech już czytelnik z tym się biedzi".

[Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, 2006]