Dodany: 05.09.2011 18:52|Autor:

"Kiedy wziąłem do rąk maszynopis książki Barbary Pikuły-Peszkowskiej, aby napisać kilka słów wstępu, nie spodziewałem się, że będzie to książka, którą chciałbym każdemu z Was dać do przeczytania.

Tyle na jej stronach umiłowania codziennego, rodzinnego życia, tyle czci dla własnego Ojca, a jednocześnie najgłębszej więzi z Ojczyzną. Dzieje pojedynczego człowieka, a jednocześnie tak autentyczna księga ludzkich dróg.

Karty życia Józefa Pikuły - to świadectwo losu człowieka w niezwykle trudnym okresie historii, losu Polaka, ojca rodziny, żołnierza.

Obraz normalnego codziennego życia, a jednocześnie dramat terroru i prześladowania wszystkiego, co ludzkie i co polskie.

Ogromnie potrzeba dzisiaj takich książek, aby ocalić pamięć prawdziwej miłości i autentycznego bohaterstwa widzianego jako prosty obowiązek, jako wierność najważniejszemu prawu umiłowania Boga, człowieka i Ojczyzny. Umiłowania dogłębnego, szczerego, bez triumfalizmu i pustych słów.

Życie tysięcy takich ludzi, takich rodzin, składa się na prawdziwe dzieje Ojczyzny.

Druhno Basiu! Wypełniłaś wspaniale swój obowiązek. Dziękujemy Ci. Czuwaj!"

Ks. Zdzisław Peszkowski

[Oficyna Wydawnicza 4K, 1997]