Dodany: 09.09.2011 11:46|Autor: MELCIA

Książki i okolice> Książki w ogóle

Bohaterki ulubione

W bardzo ciekawym i popularnym wątku "Literacki mężczyzna Waszych marzeń" pojawiła się sugestia, aby stworzyć listę ulubionych literackich bohaterek. Bez żadnych podtekstów, po prostu napisać, które bohaterki lubimy najbardziej, na których chciałybyśmy* się wzorować, z którymi się utożsamiamy. Uznałam, że to dobry pomysł, więc zakładam ten wątek. Jestem ciekawa przede wszystkim odpowiedzi na dwa pytania:

1. O bohaterkę (lub bohaterki), która (które) Wam z jakiegoś powodu imponuje (imponują);
2. O bohaterkę (lub bohaterki), z którą lub z którymi się utożsamiacie.

Po prostu chodzi o szczególnie lubiane/fascynujące/podziwiane kobiety literatury. I o typy, które mogłyby być dla biblionetkowych Pań** "bratnimi duszami".

*, ** - oczywiście, Panowie też mogą się wypowiadać, ale coś czuję, że będzie ich mniej na tym wątku ;)
Użytkownik: MELCIA 09.09.2011 11:56 napisał(a):
Odpowiedź na: W bardzo ciekawym i popul... | MELCIA
Oto, kto mi imponuje i dlaczego:
- Mała Mi, bo była niezależna i potrafiła mówić prawdę prosto w oczy
- Scarlett O'Hara, bo wychodziła zwycięsko niemal z każdej sytuacji, była zaradna i inteligentna
- Elizabeth Bennet, ze względu na jej spryt i poczucie humoru, a także brak egzaltacji
- Hermiona z "Harry'ego Pottera", bo była źródłem informacji i prawdziwą przyjaciółką
- trochę Kwiryna z "Dziewcząt z Nowolipek", bo podziwiam jej zdrowy rozsądek
- jako dziecko chciałam się wzorować na Ronji, córce zbójnika, bo była taka odważna (jej kwestia: "Jak mogę uważać, żeby nie wpaść do przepaści, jeśli nie spróbuję przez nią skoczyć?"); z tych samych względów podziwiałam Evę-Lottę z serii o Blomkviście Astrid Lindgren

A utożsamiam się z główną bohaterką "Trzynastej opowieści" Diany Setterfield, bo też uwielbiam czytać i jestem dociekliwa.

Użytkownik: me-book 10.09.2011 12:31 napisał(a):
Odpowiedź na: W bardzo ciekawym i popul... | MELCIA
Bohaterka, która mi imponuje, i z którą się zarówno utożsamiam to Agnieszka Niechcic. Mądra kobieta, która uparcie dążyła do celu, patriotka, oddana pięknym ideom. Podobały mi się jej wypowiedzi i pogląd na świat.
Użytkownik: anek7 10.09.2011 14:00 napisał(a):
Ja od końca odpowiem;)

Utożsamiam się... chyba trochę z Anią z Zielonego Wzgórza i nie tylko ze względu na zbieżność imienia - wydaje mi się, że mamy sporo cech wspólnych, choćby życiowy optymizm.

A o bohaterkach literackich, które mi jakoś imponują, z którymi mogłabym się zaprzyjaźnić napisałam kilka dni temu tę czytatkę - TOP10 czyli bohaterowie literaccy z którymi chciałabym się zaprzyjaźnić