Dodany: 20.05.2007 13:45|Autor:

Książka: Spirala śmierci
Lehtolainen Leena
Notę wprowadził(a): Astral

Noora Nieminen miała być mistrzynią świata w łyżwiarstwie. Kiedy wspaniale zapowiadająca się szesnastolatka zostaje zamordowana własnymi łyżwami, pryskają nadzieje trenerów i rodziców. Kto jest mordercą? Może "król karaoke" Vesku Teräsvuori? A może postrach Espoo, pedofil molestujący małe dziewczynki? A może mordercą jest jednak ktoś z najbliższych Noorze osób?

Nadkomisarz Maria Kallio jest już w siódmym miesiącu ciąży, lecz nie przeszkadza jej to poświęcić się całkowicie rozwiązywaniu tej zagadki. Do tego dochodzi jeszcze rywalizacja pomiędzy Marią a jej dawnym przeciwnikiem, Perttim Strömem, o stanowisko szefa wydziału kryminalnego.

Skoro spirala śmierci raz zostanie puszczona w ruch, niełatwo ją zatrzymać.

Leena Lehtolainen, urodzona w 1964 roku, jest krytykiem literackim i badaczem literatury oraz jedną z najpopularniejszych i najbardziej poczytnych autorek w Finlandii. Ukończyła studia na wydziale literatury fińskiej. Pisze powieści z gatunku „kobiecej powieści obyczajowo-kryminalnej”.

Pierwszą jej książkę – "Ja äkkiä onkin toukokuu" (1976, I zaraz znowu przyjdzie maj) – wydano, gdy miała zaledwie dwanaście lat. W 1981 roku ukazała się jej kolejna powieść "Kitara on rakkauteni" (Kocham gitarę).

Sławę i uznanie przyniosła Leenie Lehtolainen seria powieści o prawniczce i policjantce Marii Kallio. W tej serii opublikowano dotychczas siedem książek: "Ensimmäinen murhani" (1993, Moje pierwsze zabójstwo), "Harmin paikka" (1994, Cholerny świat), "Kuparisydän" (1995, Miedziane serduszko), "Kobieta ze śniegu" ("Luminainen", 1996), "Spirala śmierci" ("Kuolemanspiraali", 1997), "Tuulen puolella" (1998, Wiatr w oczy), "Ennen lähtöä" (2000, Przed odjazdem).

Oprócz książek o Marii Kallio Lehtolainen napisała thriller psychologiczny "Tappava säde" (1999, Morderczy promień). W roku 2001 ukazał się zbiór jedenastu opowiadań kryminalnych "Sukkanauhatyttö ja muita kertomuksia" (Dziewczyna z podwiązką i inne opowiadania). Za książkę "Kobieta ze śniegu" otrzymała nagrodę Fińskiego Stowarzyszenia Miłośników Powieści Kryminalnych. Jest również laureatką Wielkiej Nagrody Uznania Fińskiego Klubu Książki.

[słowo/obraz terytoria, 2007]