Dodany: 22.05.2007 08:51|Autor:

Myśliwiec odrzutowy. Jedno z największych osiągnięć XX wieku. Symbol postępu, nowoczesnej techniki, potęgi militarnej.

Wynalezienie samolotu na początku dwudziestego stulecia zapoczątkowało fundamentalne przemiany w sztuce prowadzenia wojny. Samolot zmienił raz na zawsze charakter działań wojennych. Ale dopiero II wojna światowa podzieliła historię lotnictwa wojskowego na dwie epoki: epokę samolotów śmigłowych i epokę samolotów odrzutowych.

- Messerschmitt Me 262 - pierwszy zastosowany na szerszą skalę pod koniec II wojny światowej myśliwiec odrzutowy
- Lockhead F-80C Shooting Star, który wygrał pierwszą walkę powietrzną pomiędzy samolotami odrzutowymi
- MIG-15 i North American F-86A Sabie walczące w Korei
- F-4 Phantom I F-105 Thunderchief – filary operacji "Narastający Grzmot" prowadzonej podczas wojny w Wietnamie
- Izraelski Mirage w wojnie sześciodniowej
- Amerykańskie zwycięstwo nad samolotami libijskimi w 1981 roku
- Bitwa izraelskich F-15 i syryjskich MIG-ów w dolinie Beksa w 1982 roku
- Startujący z pokładów lotniskowców Sea Harrier RAF-u na Falklandach
- Myśliwce koalicji w wojnie w Zatoce Perskiej

Fascynująca, świetnie udokumentowana książka pokazuje dzieje rozwoju tej śmiercionośnej broni, walki powietrzne ery odrzutowców, postęp techniczny, jakiego dokonano na przestrzeni 50 lat, wyposażenie i uzbrojenie samolotów, sylwetki pilotów – wojowników naszych czasów. Unikatowe opisy pojedynków powietrznych są tak żywe i plastyczne, jakby widziane z kokpitu myśliwca odrzutowego – doskonałej maszyny stworzonej, by polować i zabijać.

Ivan Rendall – służył w RAF-ie, obecnie jest producentem telewizyjnym specjalizującym się w serialach dokumentalnych, m.in. poświęconych historii lotnictwa.

[Amber, Warszawa 2001]