Dodany: 11.10.2011 14:03|Autor: Luck Carpenter

Trudna miłość w czasach prasłowiańskich


Akcja tej powieści toczy się w czasach prasłowiańskich, prawdopodobnie na długo przed przyjęciem chrztu przez państwo Polan. Tytułowa bohaterka jest córką Ryżca, najbogatszego kmiecia w wiosce i najpiękniejszą dziewczyną w okolicy. Niemal każdy kawaler we wsi ubiega się o jej względy. Jej uroda nieobojętna jest także miejscowemu kniaziowi Leszkowi (Lestkowi). To negatywny bohater utworu, człek bezwzględny, okrutny, mściwy, toczący ciągłe spory z kmieciami. Nie cofnie się przed niczym, aby zdobyć ukochaną przez siebie kobietę, chociaż ta nie jest mu przychylna. W tytułowej bohaterce kocha się także kmieć Mirko. Wydaje się, iż na niego Lublana spogląda życzliwszym okiem. Zagrożona przez kniazia, pozoruje samobójstwo i opuszcza rodzinną wieś. Lecz okrutny władca miejscowego gródka nie wierzy w jej zgon. Postanawia się także zemścić na Ryżcu za to, iż ten nie chciał wydać za niego córki. Wojska kniazia atakują wioskę, dokonując krwawej zemsty... Jednakże co stało się z Lublaną? Czy naprawdę jej koniec był tragiczny? I czy bezwzględnego kniazia za wszystkie jego uczynki spotka zasłużona kara?

Dramatyczne dzieje Lublany są dla autora pretekstem do ukazania obyczajowości i życia codziennego ludności ziem polskich w zamierzchłych czasach prasłowiańskich. Oprócz doskonałych opisów życia codziennego i przyrody, powieść zawiera również wiele elementów baśniowych i magicznych. Na życie i działanie bohaterów tego utworu wpływ mają także siły nadprzyrodzone. Tak więc "Lublana" łączy w sobie cechy powieści historyczno-obyczajowej, fantastycznej, a także baśni.

Nie ukrywam, iż krytycznie oceniam elementy fantastyczne i baśniowe użyte przez autora w "Lublanie". Moim zdaniem, negatywnie wpływają one na wartość powieści. Pomijając jednak te czynniki, "Lublana" stanowi doskonałą lekturę uzupełniającą do poznania życia i obyczajowości naszych przodków z czasów przed wprowadzeniem chrześcijaństwa. Utwór charakteryzuje się wartką, szybko toczącą się i ciekawą akcją. Zawiera wiele elementów dramatycznych. Czytelnik może obserwować walkę dobra ze złem i pasjonować się nią.

Kto lubi twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego, powinien sięgnąć także po tę powieść, chociaż do wybitnych dzieł literatury polskiej "Lublana" na pewno się nie zalicza.








(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1905
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: